MS v biatlone 2020 v Anterselve: Nezastaviteľná Roiselandová si pripísala ďalšie zlato, Slovenky sklamal servis

Foto: Marek Černák

Majstrovstvá sveta v Anterselve ukončili ženské zápolenie o medaily pretekmi s hromadným štartom. V elitnej tridsiatke sa ocitli dve slovenské reprezentantky. Víťazstvo ukoristila po tuhom boji Marte Olsbu Roiselandová z Nórska a zaknihovala svoje druhé individuálne víťazstvo na šampionáte. Na pódiu ju doplnila domáca Dorothea Wiererová. Prvú medailu pre Švédsko vybojovala Hanna Oebergerová.

Preteky mali zaujímavý priebeh. Niekoľko veľkých favoritiek na prvej položke minulo a do čela sa dostala trojica Simonová, Innerhoferová a Davidová. Prvé dve menované sa udržali v popredí aj po druhej streľbe. Nasledovala ich rýchlonohá dvojica Herrmannová a Wiererová. Roiselandová minula už druhý krát a po polovici pretekov sa držala až na 22. mieste.

Na prvej položke v stoji si udržala čisté konto Simonová. Z bojov vypadla Herrmannová, ktorá musela absolvovať štyri trestné kolá. Francúzku stíhala Oebergová a Wiererová. Na záverečnej položke nezvládla tlak Simonová a netrafila dva terče. Oebergerová minula takisto dvakrát. Najlepšie obstála Wiererová, ktorá netrafila iba raz. Zo strelnice odchádzala ako prvá s náskokom necelých 15 sekúnd na Roiselandovú, ktorá na položkách v stoji nechybovala.

Wiererovej náskok však na prenasledovateľku z Nórska nestačil. Roiselandová hladná po víťazstve dohnala pred štadiónom Wiererovú. Talianka sa jej spočiatku chytila, ale napokon uznala, že súperka je nad jej sily. Nórka si tak z každého individuálneho vystúpenia nesie cenný kov.

Foto: Marek Černák

Slovenské reprezentantky sa na trati vytrápili. Paulína Fialková s jednou chybou obsadila 15. miesto. Ivona Fialková chybovala šesťkrát a umiestnila sa 25. „Je to až neuveriteľné, že sa na každom štarte musí niečo pokaziť. Dnes je to veľká kritika servisného tímu. V každom kole ma predbiehalo päť, šesť pretekárok a nemohla som s tým nič urobiť napriek tomu, že som bojovala sama zo sebou na trati aj na strelnici. Mrzí ma to,“ uviedla v cieli sklamaná Paulína Fialková.

Dnes nešli lyže. Už od prvého okruhu som vedela, že to bude zlé. Snažila som sa dať do toho maximum. V zjazdoch som musela korčuľovať. Na strelnicu som prišla vždy v nepohode. Nestrieľala som rýchlo. Na každú položku so prišla unavená a nedokázala som to ovplyvniť. Na šampionáte som si splnila tri ciele. V každých individuálnych pretekoch som bodovala. Prehupla som sa do top šestky a mohla som si vyskúšať aj massový štart. Dnes som sa chcela síce umiestniť v prvej polovici. Nevyšlo to dnes podľa mojich predstáv. Pre mňa to však bol úspešný šampionát,“ zhodnotila preteky a svoje vystúpenie na šampionáte Ivona Fialková.

Kompletné výsledky pretekov s hromadným štartom žien na 15 km na MS v Anterselve:

BT_C73E_1.0 (1)

Autor: Nikola Baďová