MS v biatlone 2020 Anterselva: Nóri obhájili zlato v zmiešaných štafetách, česká bronzová fantázia

Štvrtkovým pretekom zmiešaných štafiet odštartovali majstrovstvá sveta v talianskej Anterselve. Zlato obhájil tím z Nórska v zložení Roiselandová, Eckhoffová, T. Boe a J.T. Boe. Striebro vybojovalo domáce Taliansko (Vittozziová, Wiererová, Hofer, Windisch). Fantastickým úspechom sa zaskveli českí biatlonisti Puskarčíková, Davidová, Moravec a Krčmář, ktorí získali bronz.

V stredisku v talianskych Dolomitoch panovalo krásne slnečné počasie a ideálne podmienky. Ženy aj muži mali trať v rovnakej dĺžke šesť kilometrov. Na štarte sa predstavilo rekordne 27 tímov.

Ako prvé na trať vybehli ženy. Náročnosť trate na prvej streľbe okúsila Francúzka Julia Simonová, ktorá musela absolvovať jedno trestné kolo a odsunula jedného z najväčších ašpirantov na titul na koniec štartového pola. Ako prvá odovzdávala Nórka Marte Olsbu Roiselandová tesne pred Lisou Vittoziovou z Talianska. Slovenka Terézia Poliaková si postrážila streľbu. Na sklopenie desiatich terčíkov potrebovala iba jedno dobíjanie a Veronike Machyniakovej odovzdávala na 22.mieste so stratou +2:06.7.

Na druhý úsek vybehli prvé dve ženy Svetového pohára. Nórka Tiril Eckhoffová a domáca Dorothea Wiererová. Obe potrebovali dva náhradné náboje. Zo súboja však vyšla lepšie Eckhoffová, ktorá odovzdávala prvá. Šance udržať sa v čele zahatila Nemka Hermannová, ktorá na poslednej streleckej položke musela absolvovať trestné kolo. Cez Wiererovú sa v cieľovej rovinke prehnala Češka Markéta Davidová a držala svoj tím na krásnom druhom mieste. Justine Braisazová neposunula Francúzsko výrazne dopredu. Martin Fourcade vyštartoval so stratou +1:40.5 na 14. mieste. Slovenka Veronika Machyniaková nepotrebovala ani jeden náhradný náboj. Martinovi Otčenášovi odovzdávala na 23. priečke (+3:53.7) ako poslednému z tímov, ktorý nebol obehnutý o kolo.

Svoje úseky zvládli najlepšie Tarjei Boe, Lukas Hofer a Ondřej Moravec. Trojica si vytvorila náskok na štvrté Švajčiarsko necelých tridsať sekúnd. Pred posledným kolom mnohí z favoritov výrazne zaostávali- Nemci na šiestom, Rusi na deviatom, Švédi na jedenástom a Francúzi na dvanástom mieste. Martin Otčenáš zajazdil výborný úsek. Dobíjal iba raz na streľbe v stoji a posnul slovenskú štafetu na 18. miesto. Ani to však nestačilo a nakoniec bol Slovák obehnutý o kolo. Michal Šíma sa tak na trať nedostal a Slovensko skončilo na 18. mieste.

Finišman nórskeho tímu Johannes Thingnes Boe nenechal nič na náhode. Po poslednej streľbe sa od Taliana Dominika Windischa utrhol a vybojoval prvú zlatú medailu pre Nórsko. Striebro ostáva v domácom Taliansku. Bronz vďaka fantastickému výkonu celého tímu získalo Česko.