MS v biatlone 2020 Anterselva- prehľad mužských favoritov

Foto: Marek Černák

Talianská Anterselva hosťuje od 13. do 23. februára majstrovstvá sveta v biatlone. V priebehu desiatich dní sa biatlonisti predstavia v dvanástich súťažiach. Rozdá sa dovedna až 36 medailí.

Stredisko sa nachádza v talianskych Dolomitoch a patrí medzi najkrajšie, no aj najnáročnejšie na okruhoch Svetového pohára. Nadmorská výška 1600 metrov spôsobuje dýchacie problémy aj najväčším favoritom. Najúspešnejší biatlonista posledných rokov, Martin Fourcade z Francúzska, ktorý ma na svojom konte 77 individuálnych prvenstiev tu vyhral iba dvakrát.

K najväčším ašpirantom na titul majstra sveta bude patriť práve spomínaný Francúz, ktorý momentálne vedie hodnotenie SP pre krajanom Quentinom Fillonom Mailletom. Do kolotoča sa koncom januára vrátil Johannes Thingnes Boe, ktorý pauzoval kvôli narodeniu prvého potomka. Hneď v úvodných vytrvalostných pretekoch v Pokljuke sa po krátkej pauze pripomenul víťazstvom.

V hodnotení pohára národov zvádza tuhý boj Francúzsko a Nórsko. Krajina galského kohúta vedie len o štyri body. Boj o medaile bude v znamení týchto dvoch rivalov. Francúzsko sa okrem Fourcada a Mailleta môže spoľahnúť aj na Simona Desthiuexa, Emiliena Jacquelina či Fabiena Clauda. Nóri sa budú opierať o mladšieho z bratov Boevcov. Starší Tarjei stál túto sezónu na pódiu dvakrát, vždy je však stabilným členom mužskej štafety. Okrem bratskej dvojice poradie môžu zamiešať aj mladík Johannes Dale, Sjaastad Vetle Christiansen alebo Erlend Bojentegaard.

Formu na majstrovstvá sveta vylaďujú aj Rus Alexander Loginov, ktorý sa v poslednom čase trápil po bežeckej stránke, Nemci Benedikt Doll, Johannes Kuehn a Arnd Peiffer. K čiernym koňom šampionátu patria domáci biatlonisti, ktorí v tejto sezóne veľmi nepresvedčili. Dominikovi Windishovi a Lukasovi Hoferovi sa darilo skôr v zmiešaných štafetách.

Slovenskí biatlonisti odchádzajú do Anterselvy poskromne s cieľom spraviť pekný výsledok s bodovým okorenením. Predstavia sa Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla, Michal Šíma a Šimon Bartko.

Už zajtra v čase 14:45 sa uskutočnia preteky zmiešaných štafiet. Slovenské kvarteto ponesie na drese číslo 16.

Autor: Nikola Baďová