SP Oberhof: Nóri dokázali opäť triumfovať v tesnom finiši

Foto: Ilustračné/Ivana Ďurtová

Aj v mužskej štafete na 4×7,5 kilometra Svetového pohára v biatlone v nemeckom Oberhofe zvíťazili Nóri v zostave Lars Helge Birkeland, Erlend Bjoentegaard, Johannes Dale a Vetle Sjaastad Christiansen s časom 1:19:32,3.

Od štartu sa na čele držali favorizovaní Nóri spolu s Talianmi a Francúzmi. Po druhej streľbe sa však poslední menovaní prepadli, keď Emilien Jacquelin musel absolvovať dva trestné okruhy. Dobrú streľbu predviedol tím Bieloruska a nečakane sa usadil na čele pretekov. Za Francúzsko do druhého kola nastúpil Martin Fourcade, ktorý aj zásluhou čistej streľby vrátil Francúzov do boja o pódium.

Aj napriek tomu, že sa Nóri dnes museli zaobísť bez silných bratov Boeovcov, odovzdávali na druhom úseku ako prví spolu s Bielorusmi. Počas tretieho kola sa nórska štafeta osamostatnila na čele pretekov. Na medailové pozície to však stále nemali ďaleko ani štafety z Ruska, Francúzska a Nemecka. Poslednýkrát ako prví odovzdali Nóri, za nimi sa stále prekvapivo držali biatlonisti z Bieloruska, ktorých stihli pokoriť Nemci s Arndom Peifferom. Na stupne víťazov mohli zaútočiť taktiež Francúzi s finišmanom Quentinom Fillonom Mailletom.

Vetle Sjaastad Christiansen pokazil záverečnú streľbu a musel zamieriť do trestného kola. Rovnaký osud postretol aj Nemecko. Na trať sa ako prvý vrátil Quentin Fillon Maillet. Stihol ho však dostihnúť vracajúci sa Christiansen. O víťazovi rozhodol záverečný finiš, v ktorom mal viac síl Vetle Sjaastad Christiansen a Nórsko tak opäť zvíťazilo v mužskej štafete.

Po nevydarenom úvode zostava Emilien Jacquelin, Martin Fourcade, Simon Desthieux a Quentin Fillon Maillet preťala cieľ ako druhá. Stupne víťazov doplnili domáci reprezentanti Nemecka s viac ako polminútovým odstupom.

Slováci v zložení Michal Šima, Martin Otčenáš, Šimon Bartko a Tomáš Hasilla boli na prvej odovzdávke na 16 mieste. Martin Otčenáš na svojom úseku nezaháľal a s jedným dobitým nábojom posunul slovenskú štafetu na skvelú desiatu priečku. Šimon Bartko však musel absolvovať tri trestné okruhy. Tie nás odsunuli na 16. miesto na poslednej odovzdávke. Tomáš Hasilla napokon finišoval na 18. priečke s konečnou bilanciou 7 trestných kôl a 12 dobitých nábojov pri odstupe 5:59,4.

Výsledky štafety mužov na 4×7,5 km SP v Oberhofe

oberhofstafetamuzivysledky2020BT_C77C_1.0 (5)

Autor: Ivana Ďurtová