Tour de Ski: Ján Koristek premiérovo bodoval vo Svetovom pohári v behu na lyžiach

Ján Koristek premiérovo bodoval vo Svetovom pohári v behu na lyžiach, keď si za konečné 53. miesto v rámci Tour de Ski pripísal 5 bodov.

Po piatich rokoch úspešne dobehol do cieľa Tour aj náš zástupca. Posledný z našich bežcov na lyžiach, ktorý úspešne dokončil Tour de Ski bol pred Jánom Koristekom ešte v sezóne 2014/2015 Martin Bajčičák. Náš Ján Koristek sa v celkovom poradí umiestnil na 53. priečke, pričom patril medzi najmladších pretekárov Tour de Ski. Celkovo klasifikovali len 7 ďalších jeho vekových rovesníkov a jedného mladšieho, ktorý sa narodil v roku 1998. V aktuálnom ročníku prvýkrát zaťažili svoje konto bodmi všetci klasifikovaní pretekári.

„Z Val di Fiemme odchádzame spokojní. Chceli sme získať body do celkového hodnotenia Svetového pohára, čo sa nám podarilo. Jano sa zaradil medzi štyroch Slovákov, ktorým sa podarilo Tour dokončiť – a je prvým Slovákom v cieli po päťročnej pauze, kedy preteky úspešne dokončil Martin Bajčičák. Verím, že v budúcom ročníku budeme ešte úspešnejší a že Jano výrazne poskočí aj v celkovom poradí Tour,“ povedal Michal Malák, športový riaditeľ slovenských bežcov na lyžiach.

Medzi ženami zvíťazila Therese Johaugová z Nórska, ktorá dosiahla celkový víťazný čas 2:28:18,6. Druhé miesto patrilo Natalii Neprjajevovej z Ruska (+1:11,1) a tretiu priečku zaknihovala jej krajanka Ingvild Flugstad Oestbergová (+1:17,5).

Pôvodne mala štartovať aj Alena Procházková, no nenastúpila do úvodnej etapy.

Mužskú časť vyhral Alexander Bolšunov, ruský reprezentant si pripísal celkový čas 2:58,18. Druhú pozíciu bral jeho krajan Sergej Usťugov (+27,3) a pomyselný bronz išiel na konto Johannesa Hoesflota Klaeba z Nórska (+1:09,0).

Jediný Slovák v štartovom poli Ján Koristek figuroval na 53. priečke s odstupom 17:38,6.

Zdroj: Tlačová správa SLA