Tatranský pohár v behu na lyžiach a vrtkavé počasie preverilo pretekárov z piatich krajín

Tatranský pohár v behu na lyžiach a vrtkavé počasie preverilo pretekárov z piatich krajín. Preteky sa uskutočnili počas uplynulého víkendu na Štrbskom Plese.

Pre teplé decembrové počasie nebolo možné naplno využiť možnosti umelého zasnežovania a organizátori museli presunúť preteky zo začiatku decembra na obdobie medzi sviatkami. Vianočným darčekom pre všetkých bežcov na lyžiach bolo sneženie a ochladenie, vďaka ktorému sa pracovníkom Športového areálu Štrbské Pleso podarilo dokončiť prípravu šprintérskeho okruhu, na ktorom si účastníci 47. ročníka Tatranského pohára v behu na lyžiach mohli preveriť svoje sily aj na domácej pôde. Preteky otvorili pretekársku sezónu na Slovensku a pre nepriaznivé počasie a zrušené preteky v poľskom Zakopanom odštartovali aj kontinentálny pohár FIS Slavic Cup. Na Štrbské Pleso pricestovali pretekári zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Maďarska, Portugalska.

Najprv bol na programe Tatranského pohára šprint voľnou technikou na 1,4 kilometrovej trati a Tatry privítali pretekárov snežením a silným nárazovým vetrom. Kvalifikačnú časť najrýchlejšie odbehol poľský pretekár Mateusz Haratyk. Vo finálových rozbehoch sa prebojoval až do finále, ale tam v tesnom súboji obsadil až tretie miesto. Predbehol ho Peter Mlynár zo Športového klubu polície Vysoké Tatry a prvé miesto obsadil pretekár Ludek Seller, účastník tohtoročného Svetového pohára. V ženskom šprinte bola jednoznačnou víťazkou Magdalena Kobieluszová z Poľska, ktorá zvíťazila v kvalifikácii a vo všetkých finálových rozbehoch. Jej krajanka Karolína Kaletová obsadila druhé miesto a Slovensko malo zastúpenie na stupni víťazov vďaka Barbore Klementovej z Klubu lyžiarov Nováky. V nepríjemnom tatranskom počasí si zasúťažilo 52 mužov a 48 žien.

Organizátori na porade vedúcich družstiev sľubovali účastníkom slnečné lúče a zasnežené hory. Priaznivé predpovede počasia sa do bodky naplnili. V následných individuálnych pretekoch klasickou technikou s intervalovým štartom odštartovalo 57 mužov a 48 žien. Tri okruhy s celkovou dĺžkou 5 kilometro v a prevýšením 144 metrov najrýchlejšie odbehla Magdalena Kobieluszová. Táto 19-ročná poľská pretekárka absolvovala už piaty ročník Tatranského pohára a až do tohto ročníka sa jej nepodarilo dostať na stupeň víťazov. S víťazným časom 14:32,3 v dištančných pretekoch, víťazstvom v šprinte a ziskom najlepších FIS bodov vo svojej kariére bude určite rada spomínať na svoje úspešné pôsobenie na Štrbskom Plese. Poľka Karolina Kaletová obsadila druhé miesto s časom 15:00,8 a tretia skončila Karolina Kukuczková s časom 15:12,2. Barbora Klementová s časom 15:27,1 obsadila štvrté miesto.

Muži absolvovali 6 okruhov v celkovej dĺžke 10 km a prevýšením 288 metrov. Svoju stále vynikajúcu formu ukázal Gerlachovčan Peter Mlynár, ktorý svoju účasť vo Svetovom pohári ukončil už pred dvoma rokmi. S časom 25:28,6 porazil aj Poliakov Mateusza Haratyka (25:36,2) a Jana Antolca (25:53,7). Zo Slovenska bežalo spolu 26 pretekárov a pretekárok.

Preteky zorganizovalo spolu 40 dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba v spolupráci s obcou Štrba, ktorá je prevádzkovateľom Športového areálu. Dobrovoľníci zo Štrby v januári pripravujú aj verejné preteky v behu na lyžiach Štrbské bežky a marcové Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach.

Zdroj: Tlačová správa ŠK Štrba