Johannes Thingnes Boe si v šprinte SP v Östersunde otvoril víťazný účet

Úvodné rýchlostné preteky na 10 kilometrov Svetového pohára v biatlone vo švédskom Ostersunde vyhral obhajca veľkého krištáľového glóbusu Johannes Thingnes Boe z Nórska. Na pódiu ho doplnil jeho brat Tarjei a Rus Matvey Elisejev, pre ktorého to bola premiéra na stupňoch víťazov.

Na prvej streľbe sa držali bok po boku Tarjei Boe a Martin Fourcade, ktorí vybielili všetkých päť terčov. Johanness Thingnes Boe chyboval raz a strácal necelých 14 sekúnd. Naopak na druhej streľbe si mladší z Nórov zachoval chladnú hlavu a trafil presne. Tarjei Boe musel absolvovať jeden trestný okruh, Martin Fourcade až dva. Matvey Elisejev ako jeden z mála trafil všetkých 10 terčov a figuroval na priebežnom prvom mieste po druhej streľbe. Bežecky však na rýchlonohého Boa nestačil a v cieli ho klasifikovali na treťom mieste.

Johannes Thingnes Boe prekonal v historických tabuľkách svojho krajana Emila Hegleho Svendsena a pripísal si už 38. individuálne víťazstvo.

Slovenskí reprezentanti sa v pretekoch výrazne nepresadili. Najlepšie sa umiestnil Šimon Bartko na 76. mieste (1+2) so stratou +2:46,4. Martin Otčenáš skončil 80. (1+2) +2:54,7.Streľba v ľahu bola ešte ako tak. „Stojku“ som mohol zvládnuť lepšie, mohol som ešte vyčkať. Prišiel tam poryv, prvá rana mi uletela. Na trati to bolo miestami také, že som sa chytal. Inde som mal pocit, že stojím,“ vravel pre RTVS 32-ročný pretekár.

Tomáš Hasilla bol 91. (3+1) +3:14,2 a Michal Šíma 100. (1+2) +3:36,1.

Kompletné výsledky rýchlostných pretekov mužov na 10 km vo švédskom Ostersunde:

sprint m

Autor: Nikola Baďová

Foto: Petr Slavík