Úvodné preteky obrovského slalomu v Söldene suverénne pre Francúza Pinturaulta

Úvodné preteky Svetového pohára v alpskom lyžovaní v disciplíne obrovský slalom v rakúskom Söldene suverénne vyhral francúzsky reprezentant Alexis Pinturault s časom 2:14.14. Na druhom mieste sa umiestnil jeho krajan Mathieu Faivre s odstupom +0,54 sekundy. Na pódiu ich doplnil Slovinec Zan Kranjec (+0,63). Slovenskí reprezentanti sa do druhého kola neprebojovali. Adam Žampa sa umiestnil celkovo na 38. mieste so stratou +2,73 sekúnd. Jeho mladšieho brata Andreasa s odstupom +3,77 klasifikovali na 53. priečke.

Francúzsky skúsený lyžiar opanoval aj prvé kolo. Cieľovú čiaru preťal iba o dve stotiny sekundy pred svojím krajanom Faivrem. Tretí bol švajčiarsky talent Marco Odermatt (+0,33). Práve Pintarault je posledný víťaz zo Söldenu spred dvoch rokov, keďže posledné dva ročníky zrušili pre zlé počasie.

V druhom kole predviedol perfektnú jazdu slovinský reprezentant Zan Kranjec a posunul sa na stupienok víťazov. Marco Odermatt po chybe v strednej časti skončil na 13. pozícií. Obaja Francúzi predviedli plynulé jazdy a poradie po prvom kole si ponechali. Pre Pinturaulta je to 24. víťazstvo v kariére.

Slovenskí reprezentanti sa predstavili so štartovými číslami 36. resp. 57. Ani jednému z nich sa nepodarilo prebojovať do druhého kola. Adamovi Žampovi chýbalo na postup do druhého kola 0,51 sekúnd. “Trať bola perfektná. Absolútne neviem, prečo som hore nabral takú stratu. Strminu som mohol viac pustiť. Spodná časť už bola fajn. Sneh bol perfektný, ale mohol som ísť viac agresívnejšie,” uviedol v cieli starší z bratov. Andreas doplnil: “Veľmi veľa som stratil hornej časti. Strmina bola celkom fajn, ale zase v dolnej časti som úplne posledný. Teraz máme päťtýždňovú prestávku, tak je čas čo zlepšovať.”

Ďalšie kolo Svetového pohára sa uskutoční vo fínskom Levi na 23. novembra.