Krasokorčuľovanie – Štyri kontinenty Anaheim: O medaily zápolili najlepší mimo Európy

Cez víkend sa na americkom ľade v Anaheime predstavili tí najlepší krasokorčuliari mimo Európy.

Štyri kontinenty odštartovala súťaž žien. Po krátkych programoch viedla Američanka Bradie Tenellová za Japonkou Kaori Sakamotovou a jej krajankou Mariah Bellovou. Voľné jazdy však priniesli veľké zmeny v poradí.

Svoj prvý triumf v tejto súťaži získala Rika Kihirová. Šestnásťročná reprezentantka krajiny vychádzajúceho slnka predviedla čistú jazdu, ktorú odštartovala perfektne skočeným trojitým axlom. Hoci jej krátky program bol hodnotený až ako piaty najlepší, v konečnom súčte vyjazdila 221,99 bodov.

Na druhú priečku sa zo šiesteho miesta vyšplhala drobnučká Jelizaveta Tursynbaevová z Kazachstanu. Tá sa v úvode svojej jazdy pokúsila o štvoritého salchowa. Aj napriek tomu, že ho skočila, nevyhla sa pádu v dopade. Jej risk jej však vyšiel a v súčte bodov jej porota nadelila 207,46.

Bronz zavesili na krk tretej spomedzi japonských krasokorčuliarok Mai Miharovej, ktorá sa vďaka precízne zvládnutej bezchybnej jazde posunula z ôsmej priečky až na stupne víťazov so ziskom 207,12 bodov.

V kategórii mužov chýbal najväčší favorit. Dvojnásobný olympijský víťaz, Juzuru Hanju, musel okrem toho kvôli zraneniu vynechať finále Grand prix série a rovnako aj domáci šampionát. Jeho štart na majstrovstvách sveta tak ostáva otázny.

Víťazom sa tak pri jeho absencii stal jeho krajan, Šoma Uno. Najnižšiemu spomedzi krasokorčuliarov patrila po krátkom programe štvrtá priečka. Vo voľnej jazde však bodové manko vymazal. Hoci jeho skokové prvky neboli najistejšie, dokázal ich všetky zvládnuť. Vyhral s bodovým ziskom 289,12.

Striebro si vyjazdil Bojang Jin. Reprezentant Číny sa tak posunul po krátkych programoch o priečku vyššie. Jeho výkon porota ohodnotila 273,51 bodmi.

Stupne víťazov doplnil domáci Vincent Zhou. Američan ukázal až piatu najlepšiu voľnú jazdu. Náskok, ktorý si priniesol po výhre v krátkom programe, mu však stačil a dovedna vyjazdil 272,22 bodov.

Aj v tejto súťaži sa v kategórii športových dvojíc predstavilo najmenej účastníkov. Piaty triumf si na svoje konto pripísala čínska dvojica, Wenjing Sujová a Kong Han. Strieborní z Pjongčangu dokázali zvíťaziť aj napriek chybe partnerky v sólo skoku. Súčet oboch programov 211, 15 napokon stačil.

Ich výhra však nebola dominantná, keď druhý pár, Kristen Moore – Towersová a Michael Mariano, vyjazdil 211,05. Kanadský pár mal lepšiu pozíciu po krátkych programoch, ich voľný program bol však ohodnotený horším skóre, čo v súčte stačilo iba na striebro.

Tretia priečka zostala bez zmeny a aj bronz patril Číne. Vyjazdili ho Čeng Pengová a Jang Jin, ktorí dovedna získali 205,42 bodov.

Štyri kontinenty uzavreli tance na ľade. Ani táto kategória nezostala bezo zmeny. Na domácom ľade triumfovala dvojica Madison Chocková a Evan Bates, ktorí sa do súťažného tempa vrátili po zranení členku, s ktorým sa popasovala partnerka. Po rytmickom tanci figurovali na druhej priečke len pár desatín za svojimi krajanmi, Madison Hubellovou a Zacharym Donohueom.

Chocková a Bates zatancovali svoj voľný program veľmi precízne, v dokonalom súznení s hudbou a v konečnom súčte získali  207,42 bodov. Na druhý stupienok sa postavili kanadský tanečníci, Kaitlyn Weaverová a Andrew Poje, ktorých oba programy boli ohodnotené ako tretie najlepšie a vytancovali 203,93 bodov.

Tretie miesto patrilo ich krajanom, Piper Gillesovej a Paulovi Poirierovi. Ich voľný tanec bol popretkávaný inovatívnymi figúrami. Po štvrtej priečke z rytmického tanca si zo súťaže, so súčtom bodov 202,45, odnášajú bronz.

Autor: Ivana Ďurtová