SP Canmore: Anastasia Kuzminová sa umiestnila v top 10 skráteného individuálu, Paulína Fialková v top 15

Foto: Ivana Drobáňová

Anastasia Kuzminová sa umiestnila v top 10 skrátených vytrvalostných pretekov na 12,5 km Svetového pohára v biatlone v kanadskom Canmore, keď obsadila 8. priečku s odstupom 1:29,4 pri bilancii 0+1+1+1.

Šesťnásobná olympijská medailistka sa po úvodnej streleckej položke ujala vedenia bezprostredne pred Paulínou Fialkovou. Následne si Banskobystričanka pripísala jednu chybičku, čo ju zaradilo na 7. pozíciu. Streľba číslo tri opäť priniesla 34-ročnej biatlonovej hviezde jednu ranu vedľa, avšak stále bola 9. v poradí. Rovnaká situácia sa zopakovala aj na záverečnej zastávke na strelnici. Nasťa napokon dokázala ešte zrýchliť a posunula sa na kvalitné 8. miesto.

„Top desať vždy poteší. Samozrejme, dúfala som, že mám aj na najlepšie umiestnenie. To som pochovala poslednou ranou. Sú to vytrvalostné preteky, kde treba rýchlo a presne strieľať. Ostatné biatlonistky strieľali o niečo lepšie. Tri netrafené terče nie sú pre mňa až tak veľa, v dnešných v pretekoch to vyšlo na top desať. Od tretieho kola som pociťovala nepríjemné pocity pri dýchaní. Bojovala som s tým aj na strelnici, takže som tú poslednú ranu odložila a predýchala ešte raz. Znova som ju rozpracovala, nevyšlo to. Sneh bol taký tupý, pomalý. Bolo to cítiť, ale nám pretekárom aspoň nebola taká zima na trati. Myslím, že zo všetkých dní tu boli najkomfortnejšie podmienky,“ vyjadrila sa v mix zóne Anastasia Kuzminová.

Foto: Ivana Drobáňová

Paulína Fialková obsadila peknú 13. pozíciu, pričom zaznamenala odstup 1:54,9 pri streleckom výsledku 0+2+1+0.

Rodáčka z Čierneho Balogu odštartovala vynikajúco, keďže po prvej ležke sa nachádzala hneď za vedúcou Anastasiou Kuzminovou. V následujúcom priebehu zaťažila 26-ročná pretekárka svoje konto tromi chybami, ktoré sa jej však podarilo vylepšiť na poslednej stojke. Nakoniec jedna z najlepších biatlonistiek súčasnosti figurovala na 13. mieste.

„Začala som dobre. Chcela som začať nulou aj sa mi to podarilo. Potom prišli hneď dve chyby na stojke. Triasli sa mi tam veľmi nohy, takže som to vôbec neustála. Na tretej streľbe jedna chyba, tak to vôbec netuším, kde bola. Nemám vedomosť, žeby som strhla nejakú ranu. Poslednú položku som to ešte „vykopla“ na nejaké hrateľné priečky. Sneh je veľmi tupý a ťažko sa na tom lyžuje. V rámci toho, aké sú tu podmienky, pre každého rovnaké, sa mi išlo celkom dobre. Snažila som sa si určiť hneď od začiatku adekvátne tempo. Neprepáliť to, ale ani nie ísť veľmi pomaly. Skôr si držať konštantné tempo,“ nechala sa počuť priamo v Canmore piata žena celkového poradia.

Foto: Nikola Baďová

Premiérový triumf v aktuálnej sezóne „ukoristila“ Tiril Eckhoffová, sympatická Nórka zaknihovala víťazný čas 36:32,9 s jediným nepresným výstrelom z druhej streľby. Celkovo je to pre 28-ročnú rodáčku z Baerumu šieste víťazstvo v kariére. Na výborné výsledky z predošlého obdobia nadviazala druhá Markéta Davidová, talentovaná Češka stratila bez jedinej chyby 9,8 sekundy. Pódium doplnila tretia Lisa Vittozziová z Talianska, ktorá so štyrmi nulami stratila 20,9 sekundy.

Zajtra sa majú v Canmore uskutočniť štafety, vzhľadom na mrazivé počasie sa program môže meniť. O aktuálnej situácii budeme informovať priamo z centra diania.

Výsledky – skrátené vytrvalostné preteky na 12,5 km SP v Canmore

individualskratenyzenycanBT_C77A_1.0 (7)

Autor: Martin Horváth