Slovenskí biatlonisti sa v štafete umiestnili v top 10

Foto: Ivana Drobáňová

Slovenskí biatlonisti v zložení Michal Šíma, Matej Kazár, Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš sa umiestnili v štafete SP v kanadskom Canmore v top 10, keď skončili na peknom 9. mieste s odstupom 4:20,9 pri bilancii 0+15.

Štafetu zo slovenského pohľadu dobre otvoril Michal Šíma (0+3, 0+1; +57,8), ktorý odovzdával ako 10. v poradí. Matej Kazár sa s totožnou streľbou ako jeho predchodca nachádzal na priebežnej 12. pozícii s odstupom 2:31,2. Tomáš Hasilla (0+3, 0+1; +3:13,0) nás po kvalitne zvládnutom úseku dokázal posunúť už na 8. priečku. Náš finišman Martin Otčenáš (0+2, 0+3) napokon preťal cieľ na potešujúcom 9. mieste s finálnym odstupom 4:20,9.

„Dnes sa mi išlo ťažšie, hlavne to posledné kolo. V druhom kole som sa snažil dobehnúť skupinku po tých troch dobíjaniach, aby som nešiel sám. Tam som asi stratil asi najviac síl a potom som ich nemal dostatok v poslednom kole. Mal som možno silnejší vietor ako na nástrele, cvakal som. Neviem, kde som urobil chyby, ale našťastie som to všetko dobil. Som rád, že som sa vyhol trestnému kolu. Tá ležka ma mrzí, mohlo to byť ešte lepšie,“ vravel priamo v Canmore Michal Šíma.

Foto: Ivana Drobáňová

„Prvé kolo bolo dosť náročné, išiel som tam s Nemcom Lesserom. Prišli sme spolu na strelnicu, to bolo dobré. Troška mi však zmrzli ruky. Včera tu nefúkal vietor tak vietor, dnes mi prefúkal rukavice. Mal som problém „namačknúť“ ranu, ale nakoniec som to zvládol. Na trati som bojoval, aby mi to vyšlo čo najlepšie na stojke. Ruky sa potom rozohriali na druhom kole. Dal som päť na päť, to je super. Potom ma v záverečnom okruhu dobehol Čech Krčmář. S ním som sa naháňal a prišli sme spolu na odovzdávku,“ povedal v mix zóne Matej Kazár.

„Dnes som sa cítil na trati trošku lepšie, aj tak to nebolo ktoviečo. V tejto zime mi to asi nesedí. Na ležke posledné dve rany, dobíjania mi trvali dosť dlho, lebo som si ani necítil prsty. Trafiť tam tie náboje vtedy je celkom problém. Našťastie to padlo. Na stojku som išiel sám celé kolo, takže som si mohol spraviť tempo, aké bolo treba. Škoda jednej rany, ale našťastie som ju dobil hneď prvou. Videl som, že vychádzam celkom slušne zo strelnice, na ôsmom mieste. Snažil som sa dotiahnuť dva štáty predo mnou. Čiastočne sa to podarilo, nebola tam veľká diera,“ hodnotil svoj úsek Tomáš Hasilla.

Foto: Ivana Drobáňová

„Je to lepší výsledok ako tie predošlé. Len ma mrzí, že som nevyužil poslednú streleckú položku, aby to mohlo byť lepšie. Trošku som mal zatuhnutý záver, ako som si naňho nadýchal pri ležke. Tak mi to ťažšie šlo prebíjať. Mierne som sa tam zdržal, lebo sme dneska mohli byť možno aj siedmi-ôsmi,“ hovoril v cieli náš finišman.

Preteky s prehľadom vyhrali nórski reprezentanti Lars Helge Birkeland, Vetle Sjaastad Christiansen, Erlend Bjoentegaard a Johannes Thingnes Boe v čase 1:16:36,6 pri šiestich dobíjaniach. Na druhej priečke klasifikovali Francúzov v zostave Antonin Guigonnat, Emilien Jacquelin, Simon Fourcade a Quentin Fillon Maillet s mankom 1:10,4 pri streľbe 0+8. Tretiu pozíciu brali Rusi Jevgenij Garaničev, Eduard Latypov, Alexander Loginov a Alexander Povarnicyn so stratou 2:01,2 pri deviatich dobíjanych nábojoch.

Dnes ešte budú súťažiť ženy v štafete bez slovenskej účasti, zajtra je predbežne na programe šprint v oboch kategóriách.

Výsledky štafety na 4×7,5 km SP v kanadskom Canmore

stafetamuzicanBT_C77C_1.0 (5)

Vyjadrenia: Nikola Baďová/Canmore

Autor: Martin Horváth