Tomáš Bartalský zabojuje v ski crosse na MS v Park City o kvalitný výsledok

Foto: Facebook/TomasBartalskySkicross

Slovenského reprezentanta v ski crosse Tomáša Bartalského sme vyspovedali pred štartom MS v akrobatických disciplínach v americkom Park City, kde zabojuje o kvalitný výsledok už zajtra.

“V pláne bolo začať túto sezónu vo Svetovom pohári, ale neočakával som od začiatku veľké výsledky. Chvíľu to trvá, kým sa pretekár etabluje vo “sveťáku”. Začalo to tak, že nám zrušili v decembri tri preteky. Uskutočnili sa len dva. S výsledkami na nich som bol celkom spokojný. Počas Vianoc a začiatkom januára sme sa venovali hlavne tréningu, ten však poznačilo výrazné sneženie. Kvôli tomu sme toho príliš veľa nenatrénovali,” vravel o prvej časti tohto ročníka Bratislavčan.

“Počas posledného tréningového dňa v Rakúsku ma “seklo” pri štarte a o dva dni na to som musel letieť do Švédska na ďalšie “sveťáky”. Problém sa nezlepšoval, skôr naopak zhoršovalo sa to. Prvý deň vo Švédsku som sa ráno nemohol ani postaviť z postele, takže ma tam dávali lekári a fyzioterapeuti dokopy. V kvalifikácii som odštartoval, ale bolo to skôr tréningové,” pokračoval o svojich zdravotných komplikáciách 28-ročný pretekár.

“Zo Švédska sme leteli priamo do Kanady, kde som už bol zdravotne v poriadku. Tam nám však zrušili kvalifikáciu pre silné sneženie a išlo sa rovno takzvané superfinále. Bohužiaľ, vypadol som na týchto pretekoch už v prvom kole,” hovoril o svojom vystúpení na SP v kanadskom Blue Mountain.

Foto: Facebook/TomasBartalskySkicross

“Presunuli sme sa do USA, kde mám aj svojho trénera. Máme za sebou úvodný tréning. Trať vyzerá veľmi dobre, je rýchla. V piatok nás čaká kvalifikácia. Zranenie ma už vôbec nelimituje, chrbát je stopercentne v poriadku. Cítim sa dobre. Každými pretekmi znižujem straty, takisto aj v tréningoch. Takže uvidíme, určite je tu šanca,” povedal smerom k nadchádzajúcemu štartu na svetovom šampionáte slovenský reprezentant.

“Cieľ je určite prejsť kvalifikáciou a potom sa už môže stať vo štvoriciach čokoľvek. Z kvalifikácie postupuje tridsaťdva najlepších. Je tu málo ľudí, keďže máme limit na počet štartujúcich za jednu krajinu. Myslím, že nás tu je tridsaťsedem. Po včerajšom tréningu sú časy na hrane. Vieme však, čo treba vylepšiť,” vyjadril sa na margo cieľov trojnásobný účastník MS.

Ohľadom fungovania na pretekoch Tomáš dodal: “Už druhú sezónu mám rakúskeho trénera. Ten so mnou nebol vo Švédsku ani v Kanade, prišiel až do Ameriky. Išlo o to, že finančne sme to nevedeli vykryť. Mám aj kvázi “servisáka”, ktorý mi pomáha. Primárne je americký a austrálsky servisman. On mi robí lyže na všetkých “sveťákoch”. V Kanade som býval s českým tímom, teraz som už len ja s trénerom. Stále tu však prebieha spolupráca, čo sa týka videí, tréningov a podobne.”

Kvalifikácia ski crossu s Tomášom Bartalským je na programe už zajtra od 22:30 SEČ.

Autor: Martin Horváth