Krasokorčuľovanie Internationaux de France: Domáci tanečníci Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron opäť prepísali svetový rekord

Cez víkend sa uskutočnila posledná zo série Grand prix. Vo francúzskom Grenoble sa zápolilo o posledné miesta do kanadského finále.

Na ľade sa predstavil hviezdny tanečný pár Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron. Pre zranenie nemohli nastúpiť na NHK Trophy. Premiéru si tak vychutnali pred domácim publikom. Ako už býva zvykom, dvojica predviedla dokonalý rytmický tanec a opäť vylepšila svetový rekord v počte bodov na 84,15.

S pohodlným náskokom nastúpili do voľných tancov z prvého miesta. Voľný tanec strieborných z Pjongčangu bol plný inovatívnych prvkov. Vysoká obtiažnosť, ktorá sprevádzala celý tanec im vyniesla svetový rekord 132,65 bodov. V celkovom súčte tak vylepšili svetový rekord takmer o desať bodov, keď utŕžili 216,78 bodov.

Striebro si z Francúzska odniesli Victoria Sinicinová a Nikita Kacalapov. Ruskí reprezantanti získali za oba skvelo predvedené programy 200,38 bodov. Spolu s druhým miestom z kanadského Lavalu majú istý postup do finále Grand prix.

Kanadská dvojica Piper Gilesová a Paul Poirier si vytancovala konečné tretie miesto. Za ich výkony im porota nadelila 188,47 bodov. Súčet bodov z dvoch tretích miest by im však mal stačiť na postup do finále Grand prix.

V kategórii mužov sa na ľade ukázal úradujúci majster sveta Nathan Chen. Američan si po nevydarenom krátkom programe napravil vo voľnej jazde chuť a z tretej priečky sa vyšplhal na prvé miesto a zaistil si kanadské finále. Dovedna získal 271, 58 bodov.

Na strieborný stupienok klesol jeho krajan, Jason Brown, ktorý do svojich programov nezaradil ani jeden štvoritý skok. Krátky program mu však vyšiel a napokon mu porota nadelila 256,33 bodov.

Stupne víťazov doplnil ruský krasokorčuliar, Alexander Samarin, ktorý si vyjazdil 247,09 bodov.

Ženy súťažili o najväčší počet finálových miest, čo sa odzrkadlilo aj na ich výkone. Ani jedna z pretekárok nepredviedla čístý program. Prvé miesto obsadila Rika Kihirová a zaistila si tak miestenku do Vancuveru. Vo svojej voľnej jazde skočila tentokrát iba jedného trojitého axela. Aj to však stačilo na konečných 205,92 bodov.

Vo finále by sme mali vidieť aj jej krajanku Mai Miharovú. Reprezentantka krajiny vychádzajúceho slnka bola ohodnotená 202,81 bodmi, čo stačilo na striebornú pozíciu. Japonky na stupňoch víťazov doplnila Bradie Tennellová so ziskom 197,78 bodov.

Grand prix sériu ukončili v Grenoble športové dvojice. Domáci pár Vanessa Jamesová a Morgan Cipres figurovali po krátkom programe až na treťom mieste, keď im nevyšiel sólo skok. Vo voľnom programe však zabrali a na domácom ľade obsadili prvé miesto so ziskom 205,77 bodov.

Na druhú priečku sa zo štvrtého miesta vyšplhala americká dvojica Tarah Kayneová a Danny O´Seah. Tým porota nadelila 191,43 bodov. Na bronzovú pozíciu napokon spadli Aleksandra Boikovová a Dmitrii Kozlovskii, po tom ako sa im vo voľnej jazde nevydarila skoková kombinácia. Ruský pár za svoj výkon utŕžil dovedna 189,84 bodov.

Na šiestich najlepších v každej kategórii z predchádzajúcich Grand prix čaká finále, ktoré sa uskutoční 6. – 9. decembra v kanadskom Vancouveri.

Foto: ISU

Autor: Ivana Ďurtová