Slováci vynikajúcim výkonom vzdorovali silnému Švédsku

Slováci potrápili favorita a zo zápasu so Švédmi získali bod

Slovenská hokejová reprezentácia nastúpila proti svojmu doteraz najťažšiemu súperovi v A-skupine. Švédom sme vynikajúcim výkonom vzdoroval, v riadnom hracom čase sa zápas skončil remízou 3:3. Po rehrali predĺžení me napokon prehrali v pomere 3:4.

Zápas proti jednému z najväčších ašpirantov na celkový triumf začali naši hokejisti veľmi dobre a vďaka aktívnemu korčuľovaniu boli pre Švédov vyrovnaným súperom. Podarilo sa im dokonca otvoriť skóre. Strieľanú prihrávku obrancu Grmana šikovne tečoval pred brankárom Hellbergom Tomáš Jurčo, vďaka čomu sme viedli 1:0. Potom však prišiel veľký tlak zo švédskej strany. Severania zásluhou gólov Everberga a Nyquista zvrátili stav vo svoj prospech ešte počas prvej tretiny. Aj od začiatku druhej časti hry boli “Tre kronor” dôraznejší, pričom zvýšili na 1:3 gólom z hokejy De La Rosa. Po vylúčení Andreja Sekeru to už vyzeralo na ďalší “ofenzívny koncert” Švédov. Avšak práve počas nášho oslabenia sa dostal do samostatného úniku Marek Ďaloga, ktorý znížil na 2:3. V záverečnej dvadsaťminútovke sa hral otvorený, útočný hokej s množstvom nevyužitých šancí. Jedinú dokázal premeniť Ladislav Nagy, čím vyrovnal na 3:3. O osude zápasu rozhodlo predĺženie, v ktorom uspeli Švédi vďaka gólu Zibanejada. Slovensko tak po zisku ďalšieho bodu stále môže pomýšľať na účasť v najlepšej osmičke.

Slovensko – Švédsko: 3:4 (1:2, 1:1, 1:0, 0:1)

11. JURČO (Grman, Krištof), 16. Everberg, 19. Nyquist, 25. De La Rose, 37. ĎALOGA (Nagy), 47. NAGY (Krištof, Čajkovský), 65. Zibanejad

Slovensko: Rybár (Čiliak) – Čajkovský, Sekera (C), Graňák (A), Ďaloga, Jaroš, Fehérváry, Grman, Jánošík – Nagy (A), Krištof, Jurčo – Haščák, Hovorka, Bakoš – Bondra, Buc, Svitana – Cingeľ, Marcinko, Kudrna

Švédsko: Hellberg (A. Nilsson) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg (A), H. Lindholm, Wikstrand, E. Gustafsson – Rakell, Zibanejad, Janmark – Pettersson, Backlund (C), Nyquist – Everberg, Jo. Larsson, Pääjärvi – Kempe, J. de La Rose, L. Andersson

Autor: Ondrej Nechala