Tomáš Bartalský si vybojoval v skicrosse miestenku do Svetového pohára

Foto: Facebook/Tomáš Bartalský

Slovenský reprezentant v skicrosse Tomáš Bartalský vybojoval miestenku do Svetového pohára vo freestylovom lyžovaní. Viac nám o sezóne i prípravnon období na nasledujúcu sezónu povedal v nasledujúcich riadkoch.

“Začali sme v novembri v Pitztale, to sú každoročne prvé preteky sezóny. Beriem to aj tréningovo, aby som sa porovnal, ako na tom som. Štartujú tam aj pretekári zo Svetového pohára, čiže to tam je dosť náročné. Nepovažoval som to však za smerodajné,” začal hodnotenie sezóny Tomáš Bartalský.

“V každom prípade v decembri, januári a február sa mi v Európskom pohári vôbec nedarilo. Vždy som sa kvalifikoval, ale potom som vždy v prvom kole narazil. Či už to boli moje chyby alebo chyby iných jazdcov, na ktoré som doplatil. Veľakrát tam bola aj smola,” pokračoval Bratislavčan.

“Vo FIS-ových pretekoch sa mi darilo o čosi viac, bol som aj viac uvoľnený. V Európskom pohári je na mňa vyvíjaný väčší tlak. Začal som to riešiť. Začiatkom marca som začal spolupracovať so športovým psychológom. Myslím, že sa to trošku odrazilo na výsledkoch. Záver sezóny som mal najlepší. Upokojilo ma to a chcel by som s ním pokračovať ďalej v lete a do ďalšej sezóny,” nechal sa počuť 28-ročný Slovák.

Foto: Facebook/Tomáš Bartalský – Kuba Kučera

“V marci sme sa rozhodli vynechať finále EP a cestovali sme do Švédska kvôli bodom. Ukázalo sa to ako správne riešenie. Zaznamenal som tam dve štvrté a jedno šieste miesto. Najdôležitejšie boli švédske majstrovstvá v Skelefftei, kde sa zišla silná konkurencia majster sveta či olympionici. Zašiel som tam 144 FIS bodov. Tam som si na seba vyvinul aj najväčší tlak, keďže som tam musel vyjazdiť body, ináč by to nevyzeralo ružovo. Podarilo sa to a môj tímový kolega Austrálčan Lee Rolls si taktiež vyjazdil Svetový pohár. Chceme spolu urobiť tím pre Svetový pohár, pričom som v tíme s dvomi Austrálčanmi a máme rakúskeho trénera,” priblížil úspešný boj o miestenku do SP člen JSC Dúbravka.

“Teraz mám voľno od kondičného trénera a môžem sa venovať športom, ktorým chcem. Takisto musím pracovať, keďže som bol stále na cestách. Potom sa začne kondičná príprava, ktorá bude pozostávať ako každý rok z fitnes, skokov a šprintov na schodoch, gymnastiky, bicykla a podobne,” vravel o aktuálnom programe najlepší slovenský pretekár v disciplíne skicross.

“Príprava na ľadovcoch je ešte otázna, možno v máji pôjdem na jeden ľadovec sa vylyžovať. Príprava na snehu by mala začať v auguste. Náš tím začne v Austrálii štvortýždňovým kempom, len u mňa je to ešte veľmi otázne. Úprimne, musím na to zohnať peniaze, aby som tam mohol ísť,” vyjadril sa ohľadom prípravu na novú sezónu s vrcholom na MS v americkom Park City.

“Teraz mám dôležitú úlohu nájsť sponzora, pretože do budúcej sezóny potrebujeme do tímu pribrať servismana, aby sme mali nejakú šancu vo Svetovom pohári. Servisman je veľmi dôležitý v skicrosse, takže toto je aktuálne najvyššia úloha. Ide o to, že ten rozpočet sa navýši. Zatiaľ je to ešte otvorené, ale rozprávali sme sa, že ho určite chceme. Ideálny by bol aj fyzioterapeut, ale to si určite nemôžem dovoliť. Začiatkom mája to začneme riešiť,” dodal Tomáš Bartalský.

Autor: Martin Horváth