Pjongčang našimi očami

Pjongčang našimi očami

Olympijské hry v Pjončangu sme navštívili osobne. Prinášame Vám report z prostredia hier.

Ako prvé nás zastihla mrazivá zima. Pocitová teplota dosahovala 20° C pod nulou. Organizáciu hier hodnotíme spočiatku ako mierne rozpačitú. Dobrovoľníci sa veľmi snažili byť nápomocní, avšak hlavným nedostatkom bola jazyková bariéra. Len hŕstka Kórejčanov vedela po anglicky. Návštevníci boli často v úzkych a snažili sa pomôcť jeden druhému. Časom sa  však situácia zoptimalizovala.

Atmosféra mimo hlavných tepien nepripomínala oslavy najväčšieho športového sviatku. Domácim sa však príval fanúšikov páčil. Na ulici či tribúnach sa fotili a povzbudzovali rôzne národnosti. Čím bizarnejšie oblečený fanúšik, tým sa mu dostalo viac podpory zo strany Kórejčanov. V dejisku sa nachádzali dve olympijské dediny- jedna v Pjongčangu, kde sa uskutočňoval aj medailový ceremoniál a druhá pri štadiónoch v Gangneungu. Vstup do areálov bol zadarmo pre držiteľov lístkov.

V prímorskom mestečku Gangneung sa nachádzal aj slovenský dom dostupný pre širokú verejnosť. Každý večer vyhrávala ľudová kapela, ktorá sa starala o dobrú zábavu. V dome sa vystriedalo niekoľko športovcov a mediálnych osobností. Slávnostne otvorenie mal na starosti prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý sa v Pjongčangu niekoľko dní zdržal. Priamo s ním sme povzbudzovali slovenských hokejistov v dramatickom zápase s olympijskými športovcami z Ruska.

Navštívili sme niekoľko stánkov. Najviac času sme trávili v biatlonovom centre Alpensia. Vychutnali sme si všetky medailové momenty Anastasie Kuzminovej. Slovenskí biatlonisti ako vždy boli veľmi priateľskí a ochotne sa pri nás pristavili a poskytli pár slov pre našu stránku. Areál hodnotíme ako jeden z menších v porovnaní s dejiskami Svetového pohára v Európe. Diváci sa nemohli zdržiavať popri trati, tam sa nenachádzali ani veľkoplošné obrazovky. Na tribúnach to preto vyzeralo živšie.

V stredisku Jeongseon, kde sa uskutočnili preteky alpského lyžovania, sme boli takisto osobne. Oslovila nás veľká tribúna priamo pred zjazdovkou. Slalom žien diváci videli priamo od štartu až po cieľ. Práve tu sme prvýkrát stretli severokórejské fanúšičky. Ich synchronizovanosť priam vyrážala dych. Miestami sme mali pocit, že zaujali viac ako samotné aktérky na zjazdovke.

Celkový dojem olympijských hier v Pjongčangu 2018 je pre nás pozitívny. Bolo príjemné sledovať olympijského ducha, ktorý sa niesol medzi športovcami a fanúšikmi. Ten pochytil aj niektorých domácich. Spestrením bol aj sviatok lunárneho nového roka, kedy sme sa zoznámili vďaka rôznym pouličným vystúpeniam s históriou a kultúrou Južnej Kórey.

Autor: Nikola Baďová

Foto: Nikola Baďová