Súboj o 3. miesto: Bronz putuje do kolísky hokeja

V zápase o bronzové medaily sa stretli porazení semifinalisti Česko a Kanada. Zo zisku cenného kovu sa po desaťgólovej prestrelke tešil zámorský výber.

V úvode duelu bolo zrejmé, že ani jeden celok nechce inkasovať prvý gól. Hral sa opatrný hokej bez väčších streleckých príležitostí. V deviatej minúte však zápasové tempo naštartoval otváracím gólom Kanaďan Ebbett. To naštartovalo aj českých hokejistov, ktorí už o pätnásť sekúnd vyrovnali zásluhou Růžičku. Ešte v tej istej minúte sa dokázal gólovo presadiť aj kanadský kapitán Kelly, aby tak prinavrátil vedenie na stranu svojho tímu. V závere prvej tretiny ho ešte zveľadil bývalý útočník Buffala, Roy. Zvyšné góly si hráči ušetrili až na záverečných dvadsať minút. V šiestej minúte tretej tretiny zvyšoval druhým gólom v zápase na 4:1 pre Kanadu Ebbett a s českým výberom to vyzeralo zle-nedobre. Jandačovi zverenci sa ale zomkli a opäť dokázali bleskovo odpovedať, tentoraz bol úspešným strelcom Kovář. V nasledujúcich minútach mali viac z hry Česi, no boli to práve Kanaďania, ktorým sa podarilo vsietiť ďalší gól. Vďaka parádnemu teču Kellyho tak mali znovu komfortný trojgólový náskok. O posledný presný zásah Kanady na turnaji sa postaral hráč s poľskými koreňmi, Wolski. V samom závere sa ešte dokázal dvakrát presadiť Červenka, no to už Čechom na zisk bronzu nestačilo. Medailu tak pre svoju krajinu ukoristili, pred turnajom mnohými podceňovaní, hráči Kanady, pôsobiaci prevažne v európskych kluboch.

Česko – Kanada 4:6 (1:3, 0:0, 3:3)

9. Ebbett (Robinson, Gargnani), 10. Růžička (Červenka), 10. Kelly (Goloubef, Klinkhammer), 16. Roy (Kozun, Borque), 46. Ebbett (Kozun, Goloubef), 47. Kovář (Horák, Řepík), 50. Kelly (Klinkhammer), 56. Wolski (Howden), 57. Červenka (Nakládal, Mertl), 58. Červenka (Polášek, Mozík)

Česko: Francouz – Nakládal, Polášek, Mozík, Kolář, Kundrátek, Jordán, Němec – Kubalík, Kovář, Erat, Růžička, Mertl, Červenka, Radil, Koukal, Vondrka, Řepík, Horák, Birner, Zohorna – Furch

Kanada: Poulin – Lee, robinson, Genoway, Noreau, Goloubef, Gargnani, Stollery – Roy, Borque, Thomas, Kelly, Raymond, Wolski, Vey, Ebbett, Lapierre, O´Dell, Klinkhammer, Kozun, Howden – Peters

Autor: Ondrej Nechala