ZOH Pjongčang: Finálové miestenky si vybojovali Rusi a prekvapujúco Nemci

Dnes boli na programe hokejového turnaja mužov oba semifinálové duely. Prvý medzi sebou odohrali Česko a Olympijskí športovci z Ruska, a v druhom sa proti sebe postavili Nemecko a Kanada.
Česko – OŠR
Naši západní susedia hrali s favoritom takmer do polovice zápasu vyrovnanú partiu, počas ktorej ani jeden tím neotvoril skóre. Potom sa ale naplno prejavila hokejová genialita ruského kapitána Dacjuka. Ten po peknej individuálnej akcií vykúzlil krížnu prihrávku na voľného Guseva, pre ktorého už nebol žiadny problém trafiť puk do poloodkrytej českej bránky. O necelú pol minútu sa po strate puku v útočnom pásme rútil na Francouza Telegin. Ani Poláškov obetavý obranný zákrok nezabránil tomu, aby sa prihrávka Teleginova prihrávka dostala k Gavrikovovi a ten zvýšil na 2:0 z pohľadu OŠR. Česi v ďalšom priebehu nedokázali súperovi gólovo odpovedať ani raz. Naopak ruské vedenie ešte v poslednej minúte zápasu umocnil gólom do prázdnej bránky kanonier Kovaľčuk.

Česko – OŠR: 0:3

28. Gusev (Dacjuk), 29. Gavrikov (Telegin, Grigorenko), 60. Kovaľčuk (Zub, Zubarev)
Česko: Francouz – Nakládal, Polášek, Mozík, Kolář, Kundrátek, Jordán, Němec – Kubalík, Kovář, Erat, Růžička, Mertl, Červenka, Radil, Koukal, Sekáč, Řepík, Horák, Birner, Zohorna – Furch
Olympijský športovci z Ruska: Košečkin – Zub, Gavrikov, Vojnov, Zubarev, Jakovlev, Kiselevič, Nesterov – Telegin, Mozjakin, Andronov, Dacjuk, Kalinin, Grigirenko, Širokov, Kovaľčuk, Prochorkin, Kaprizov, Barabanov, Gusev – Sorokin

Kanada – Nemecko
Pred druhým semifinálovým súbojom Nemecka s Kanadou boli jednoznačným favoritom na účasť vo finále hráči s javorovým listom na dresoch. Prvá tretina však ukázala Kanaďanov nezachytila v najlepšom rozpoložení. Z toho ťažili Nemci, ktorí po dvadsiatich minútach hry viedli zásluhou Maceka 1:0. Ani po prestávke sa obraz hry nezmenil. Presné zásahy Plachtu a Mauera upokojili hráčov Nemecka, čo na zníženie rozdielu využil Brule. O pár minút sa Nemecko dostalo opäť do trojgólového vedenia, keď počas presilovej hry dokázal Plachtovu delovku od modrej tečovať za Poulinov chrbát Hager. Do tretej tretiny nastúpili Kanaďania s vedomím, že v nej musia podať fantastický výkon, ak chcú pomýšľať na finále. Do zápasu ich gólom vrátil obranca Robinson. V nasledujúcej minúte mohol takmer definitívne rozhodnúť Nemec Kahun, no ten nariadené trestné strieľanie nepremenil. Kanadský tlak stúpal z čoho vyústil gól skúseného Roya. V závere už ale zverenci trénera Marca Sturma dokázali jednogólový náskok ubrániť a postarali sa tak o najväčšie prekvapenie na turnaji.

Kanada – Nemecko: 3:4
15. Macek (Kahun), 24. Plachta (Hager), 27. Mauer (Goc, Wolf), 29. Brule (Lee, Noreau), 33. Hager (Plachta, Schulz), 43. Robinson (Thomas, Raymond), 50, Roy (Lee, Noreau)
Kanada: Poulin – Lee, robinson, Genoway, Noreau, Goloubef, Gargnani, Stollery – Brule, Roy, Borque, Thomas, Kelly, Raymond, Wolski, Vey, Ebbett, Lapierre, O´Dell, Klinkhammer, Kozun – Peters

Autor: Ondrej Nechala