Prekvapujúcim víťazom slalomu sa stal André Myhrer zo Švédska

Prekvapujúcim víťazom slalomu mužov na olympijských hrách v Pjongčangu sa stal švédsky veterán André Myhrer. Striebro po výborne zajazdenom druhom kole získal Ramon Zenhäusern zo Švajčiarska. Bronz putuje do Rakúska zásluhou Michaela Matta, mladšieho brata Maria, ktorý vyhral zlato v slalome na hrách v Soči pred štyrmi rokmi. Najlepší alpský lyžiar v najtočivejších disciplínach, Marcel Hirscher z Rakúska nezvládol prvé kole a vypadol. V prebiehajúcej sezóne vyhral šesť z ôsmich pretekov a považoval sa za najväčšieho ašpiranta na zlatú medailu. Napokon po chybe si nepripísal tretie zlato na pjongčangských zimných olympijských hrách.

Trať v lyžiarskom centre Jangpchjong po prvom kole najlepšie zvládol nórsky reprezentant Henrik Kristoffersen za 47,72 sekúnd. Na druhom mieste figuroval André Myhrer s mankom +0,21 sekundy a tretí bol Victor Muffat-Jeandet z Francúzska (+0,62). Najlepšie zo Slovákov sa umiestnil Andam Žampa na 24. mieste (+2,19). Matej Falat skončil tesne za hranicou tridsiatky – 32. (+2,19). Andreas Žampa figuroval na 39. pozícii (+6,43).

Najlepší čas v druhom kole odjazdil Michael Matt, ktorý ho katapultoval z 12. priečky po prvom kole na bronzový stupienok. Skoncentroval sa aj Ramon Zenhäusern, ktorý spočiatku na Matta strácal. Záver trate však zvládol fantasticky a cieľ preťal s náskokom 33 desatín sekundy. Tretí po prvom kole, Victor Muffat-Jeandet urobil v strednej časti trati niekoľko chýb a spadol až na piate miesto. Po skvelej jazde Myhrera, ktorý sa zaradil na prvé miesto, sa čakalo na vedúceho muža prvého kola z Nórska. Avšak Henrik Kristoffersen urobil na začiatku obrovskú chybu a vypadol. Neobhájil tak bronzovú medailu z Soči 2014.

André Myhrer sa stal vo veku 23 rokov a 40 dní najstarším víťazom na olympijských hrách. O pár dní prekonal Maria Matta, ktorý vyhral zlato spred štyrmi rokmi v Soči. Myhrer nepatril k najväčším ašpirantom na zlato, v sezóne nevyhral ani jedny preteky. Napodobnil tak Fridu Handotterovú, ktorá vyhrala zlatú medailu v slalome minulý týždeň. Po Ingemarovi Stenmarkovi, ktorý vyhral slalom v Lake Placid 1980, sa stal iba druhým Švédom so zlatou medailou.

Slovenským reprezentantom sa v druhom kole nedarilo. Adam Žampa spravil v strednej časti trati chybu, ktorá ho stála lepšie umiestnenie. Napokon ho klasifikovali na 24. mieste (3,28). Matej Falat nedokončil druhé kolo. Andreas Žampa napokon skončil 35. (+14,59).