Preview krasokorčuľovanie ženy: Na olympijskom ľade Nicole Rajičová môže atakovať prvú desiatku

Zajtra nadránom je na programe prvá časť vyvrcholenia súťaží krasorčuliarov v Gangneung aréne, ako posledné si olympijský ľad vychutnajú ženy.

Pre reprezentantku Slovenska Nicole Rajičovú je to druhý olympijský štart. Slovensko reprezentovala už pred štyrmi rokmi v Soči. V tom čase bola ešte len 18-ročná krasokorčuliarka, najmladšia v slovenskej výprave. Do voľných programov sa kvalifikovala z 24. miesta, ktoré jej patrilo aj po voľnej jazde.

Dvadsaťdvaročná rodáčka z New Yorku pricestovala do Pjongčangu minulý týždeň. Mala dobré podmienky na prípravu. Olympijský tréningový ľad mala doslova sama pre seba, keď sa jej najväčšie súperky z Ruska po tímovej súťaži rozhodli trénovať v Japonsku a talianska výprava sa presunula do Soulu.

Slovenka bola na tohtoročných majstrovstvách Európy v najsilnejšej rozjazde a ukázala, že je výborne pripravená. V krátkom programe sa jej podarilo skočiť vytúženú dvojkombináciu s dvomi trojitými skokmi. Napokon jej patrilo krásne šieste miesto.

Na olympiáde sa 22-ročná pretekárka predstaví v tretej rozjazde. Jej skvelý výkon na majstrovstvách Európy predznamenáva boj o prvú desiatku.

Medzi najväčšie favoritky na víťazstvo a zisk zlatej medaile patria Olympijské atlétky z Ruska Jevgenija Medvedevová a Alina Zagitovová. Pre obe krasokorčuliarky je to debutový štart na olympijských hrách. Osemnásťročná Jevgenija musela vynechať časť sezóny pre zlomeninu členku, no dokázala sa vrátiť do súťažného tempa a stala sa vicemajsterkou Európy. Dokázala ju pokoriť len jej kolegyňa, o tri roky mladšia Alina Zagitovová, ktorá na svojom prvom veľkom podujatí predviedla bezchybný výkon. Obe prispeli aj k striebornej medaile v tímovej súťaži. Medvedevová zahviezdila v krátkom programe a vytvorila nový svetový rekord. Do voľných jázd nasadili Olympijský atléti z Ruska Zagitovovú, ktorá ukázala, že “nemá žiadne nervy” a nedala ostatným súperkám šancu.

Do bojov o cenné kovy však môžu zasiahnuť aj zlaté medailistky z tímovej súťaže Kanaďanky Gabrielle Dalemanová a Kaetlyn Osmondová. Najskúsenejšia a najstaršia 31–ročná Talianka Carolina Kostnerová či reprezentantka Spojených štátov amerických Mirai Nagasuová, ktorá dokázala ako tretia žena skočiť trojitého axla na olympijskom ľade. Nesmieme zabudnúť ani na tretie želiezko v ohni Olympijských atlétov z Ruska Mariu Sotskovovú. Za krajinu vychádzajúceho slnka bude o medailu bojovať Satoko Mijaharová.

Hviezdna štartová listina naznačuje, že priaznivci najestetickejšieho olympijského športu si prídu na svoje.

Štartová listina

startlistzenykrasoOWG2018_FSK_C51A2_FSKWSINGLES———–QUAL000100–

Foto: Zimbio.com

Autor: Ivana Ďurtová