Slovenskí medailisti na ZOH (1. časť): Radoslav Židek

Radoslav Židek je prvý slovenský športovec, ktorý v ére samostatnosti Slovenskej republiky vybojoval medailu na zimných olympijských hrách. Vtedy 24-ročný snoubordista dosiahol na historicky prvý cenný kov v Turíne 2006 16. februára v novej disciplíne snoubordingu – v snoubordkrose. Jeho cesta za striebrom spočiatku nevyzerala ľahko.

V kvalifikačnej jazde spravil náš snoubordista niekoľko chýb a nakoniec postúpil tesne z deviatej pozície. Následne vyhral osemfinálovú, štvrťfinálovú a nečakane aj semifinálovú jazdu. Vo finále slovenský reprezentant dlho viedol, avšak skúsený Američan Seth Wescott využil zaváhanie v jednej zo zákrut a prišiel si do cieľa po zlato. Pre Radoslava Žideka to bol najväčší úspech v kariére, keďže pred a ani po olympijských hrách už na stupne víťazov nesiahol.

„Zatiaľ si neuvedomujem, čo som spôsobil, ono to na mňa dôjde asi neskôr. Som spokojný s druhým miestom. Američan Wescott vo finále čakal na moju chybu. Urobil som ju a doplatil som na to. Trať bola dosť mäkká a on si vyslovene počkal na to, kým spomalím a hneď to využil. Takto sa však jazdí snoubordkros. V cieli bol rozdiel možno pol metra, viac nie. Už som vedel, že ho nebudem môcť dotiahnuť. Skúšal som aj predskakovať skoky, ale už to nešlo. Priznám sa, že ako sa blížilo finále, začal som byť čoraz viac nervózny,” povedal po finále Židek.

Snoubording sa objavil v olympijskom programe po prvýkrát v Nagane 1998. Slovensko vtedy reprezentovala Jana Šeďová, v Turíne 2006 sa takisto zúčastnila Hier, ale ako trénerka Radoslava Žideka.

Autor: Nikola Baďová