Alena Procházková ako prvá Slovenka celkovo vyhrala SP v behu na kolieskových lyžiach!

Alena Procházková sa stala prvou Slovenkou v histórii s veľkým krištáľovým glóbusom za Svetový pohár v behu na kolieskových lyžiach!

Dlhoročná slovenská jednotka bežeckého lyžovania získala v aktuálne skončenom ročníku letného seriálu 904 bodov, pričom zvíťazila pred obhajkyňou prvenstva Sandrou Olssonovou zo Švédska (682) a Lisou Bolzanovou z Talianska (602)! Nikomu sa takýto počin nepodaril dosiahnuť pred členkou LK Slávia Ekonóm UMB Banská Bystrica.

Medzi mužmi obsadil Miroslav Šulek veľmi pekné 7. miesto so ziskom 274 bodov. Celkový triumf si zabezpečil Robin Norum zo Švédska (739) pred Emanuelem Becchisom (600) z Talianska a ďalším Švédom Victorom Gustaffsonom (543). Peter Mlynár figuroval na 11. pozícii (202), Andreja Segeča klasifikovali na 32. priečke (104).

Počas uplynulého víkendu si 33-ročná Slovenka v talianskom Trente pripísala najskôr triumf v šprinte voľne pred domácim duom Gaia Vuerichová – Lisa Bolzanová. V sobotu Alenka skončila na 6. mieste v pretekoch na 4,7 klasicky s odstupom 2:10,8, v nedeľnej „stíhačke“ voľnou technikou na 6,9 km toto umiestnenie zopakovala pri strate 2:16,5.

Preteky na 4,7 km klasicky klasicky opanovala Helene Soederlundová zo Švédska v čase 21:51,2 pred krajankou Sandrou Olssonovou (+45,2) a Svetlanou Hvostunkovovou (+49,8).  Svoju pozíciu si víťazka sobotného zápolenia v „stíhačke“ uhájila súhrnným časom 50:03,1 pred Svetlanou Hvostunkovovou (+0,2) a Sandrou Olssonovou (+0,3).

V šprinte mužov sa tešil z vavrínu tamojší Emanuele Becchis pred reprezentačným kolegom Alessiom Berlandom a Josteinom Olafsenom z Nórska. Na 8,5 km klasicky bol najrýchlejší Irineu Estebe Altimiras z Andorry časom 33:04,4 pred Paulom Constantinom Pepenem z Rumunska (+5,5) a Robinom Norumom zo Švédska (+1:18,0). V „stíhačke“ na 10,8 km preťal cieľ ako prvý Paul Constantin Pepene v celkovom čase 1:10:28,5, na stupňoch víťazov ho sprevádzali Irineu Estebe Altimiras (+3,2) a Robin Norum (+31,6)

Miroslav Šulek sa umiestnil postupne na 8. priečke v šprinte, na 12. mieste – 8,5 km klasicky (+5:08,0) a na 11. poste v „stíhačke“ na 10,8 km voľne (+2:56,8).