Športový arbitrážny súd predĺžil dištanc pre Therese Johaugovú

Športový arbitrážny súd predĺžil dištanc pre Therese Johaugovú

Športový arbitrážný súd CAS so sídlom v Lausanne rozhodol v prípade dopingového prehrešku hviezdnej nórskej bežkyne na lyžiach Therese Johaugovej, pričom jej predĺžil dištanc z 13 na 18 mesiacov. Tento fakt bude mať za následok, že bývalá celková víťazka Svetového pohára sa nezúčastní ZOH v Pjongčangu.

Sedemnásobná majsterka sveta má zákaz činnosti od 18. marca 2016, súťažiť nebude môcť po novom až do 18. apríla 2018. Svoje vyjadrenie zverejnil CAS dnes v tlačovej správe: „Po prešetrení kompletného skutkového stavu komisia rozhodla, že pani Johaugová pochybila. Balenie, ktoré obsahovalo nielen zakázanú látku, ale aj upozorňovalo na prítomnosť dopingu, nepodrobila bežnej kontrole.“

Všetko začalo vlani v septembri, keď si Johaugová vzala na sústredení v Taliansku krém na pery s obsahom zakázaného klostebolu. Následne doma v Osle podstúpila dopingovú skúšku, ktorá bola pozitívna. Od 18. októbra minulého roka mala zastavenú činnosť, vo februári 2017 sa pre rodáčku z Osu rozhodlo o 13-mesačnom treste. Medzinárodná lyžiarska federácia FIS sa proti tomuto rozhodnutiu v marci odvolala na Športovom arbitrážnom súde, ktorý dal aktuálne do platnosti zákaz na 18 mesiacov do 18. apríla 2018.

Autor: Martin Horváth

Zdroj: Tlačová správa CAS