SP Madona: Výborná Alena Procházková s víťazným hetrikom a líderskou pozíciou!

Slovenská reprezentantka Alena Procházková sa prezentovala v rámci Svetového pohára v behu na kolieskových lyžiach v lotyšskej Madone výborne, keďže vo všetkých troch svojich vystúpeniach zvíťazila! Skúsená pretekárka aj vďaka tomu so ziskom 719 bodov momentálne vojvodí letnému seriálu.

Najskôr čerstvo 33-ročná dlhoročná jednotka bežeckého lyžovania pod Tatrami vyhrala v piatkovom šprinte voľnou technikou pred Olgou Letučevovou z Ruska a Lisou Bolzanovou z Talianska. V sobotu víťazka SP v šprinte z Vancouveru 2009 triumfovala časom 11:39,5 v pretekoch na 5 km klasicky, za sebou nechala švédske duo Sandra Olssonová (+14,5) – Helene Soederlundová (+33,0). Dnes Slovenka nedala časom 23:20,2 súperkám šancu v „stíhačke“ na 10 km, pričom druhá Olssonová na Alenku nestačila o 53,8 sekundy a tretia Soederlundová o 1:23,7.

„Som spokojná s mojím účinkovaním v lotyšskej Madone. Výborne som si tu zapretekala aj potrénovala. Preteky boli dosť náročné, koliesková traťmá náročný profil. Prakticky sa nedá vôbec nikde oddychovať. Na kolieskovej dráhe sú prudké zjazdy aj stúpania i technicky náročné zákruty. Škoda, že takú dráhu nemáme na Slovensku, určite by to podstatne pomohlo všetkým športovcom v príprave na zimu. Som nesmierne rada, že som v piatok po prvýkrát vôbec vyhrala SP na kolieskových lyžiach v disciplíne šprint a podarilo sa mi to zopakovať aj na dlhých tratiach v sobotu na klasickej i v nedeľu voľnou technikou,“ vyjadrila spokojnosť s veľmi úspešným víkendom Alena Procházková.„Sme spokojní s týmto výjazdom do Lotyšska. Je tu veľmi kvalitná koliesková dráha aj terény na behanie. Celkom kvalitne sme tu potrénovali. S výkonmi v pretekoch som spokojný. Alenka vyhrala všetky disciplíny aj celkovo mini tour v tomto kole Svetového pohára. Aktuálne je aj líderkou celkového poradia v SP na kolieskových lyžiach,“ radostne zhodnotil počínanie svojej zverenky reprezentačný tréner Ján Valuška.

Medzi mužmi v šprinte voľne vyhral Emanuele Becchis z Talianska pred dvojicou Nórov Ragnarom Bragvinom Andresenom a Kristian Ankersenom. Zápolenie na 7,5 km klasicky opanoval Robin Norum zo Švédska v čase 15:30,4 pred krajanom Victorom Gustafssonom (+19,3) a Antonom Šataginom z Ruska (+34,2). Záverečnú „stíhačku“ na 15 km voľne opäť najlepšie zvládol Robin Norum za 29:24,6 pred Victorom Gustafssonom (+12,2) a Ragnarom Bragvinom Andresenom (+1:38,2).

Práve dvojnásobný víťaz z tohto víkendu Norum vedie v generálnej klasifikácii SP za 626 bodov, Peter Mlynár obsadil pekné 7. miesto (202). Miroslav Šulek sa umiestnil na 11. priečke za 170 bodov, Andrej Segeč bol klasifikovaný na 27. pozícii (104).

Spomedzi juniorov sa presadili postupne Dmitrij Karakosov z Ruska (šprint voľne), Gabriel Strid zo Švédska (7,5 km klasicky) a domáci Raimo Vigants (stíhacie preteky na 15 km voľne). V kategórii junioriek získali prvenstvo Alba Mortagnová z Talianska (šprint voľne) resp.  Juliia Krolová z Ukrajiny (5 km klasicky a stíhacie preteky na 10 km).

Celý kolotoč SP v v behu na kolieskových lyžiach vyvrcholí 8. – 10. septembra v talianskom stredisku Trento – Monte Bondone.