Biatlon na Novom Zélande: Začínali s dvomi terčmi, snažia sa dobehnúť Európu

Biatlon na Novom Zélande: Začínali s dvomi terčmi, snažia sa dobehnúť Európu

Olivia Thomsonová je mladá novozélandská biatlonistka a trénerka v jednej osobe. Biatlon sa v krajine stále ešte len rozvíja. „Na Novom Zélande sme malý tím,“ začala exkluzívne pre našu stránku 21-ročná športovkyňa.

Je oveľa náročnejšie venovať sa biatlonu na Novom Zélande ako v Európe. „V Európe je mnoho trénerov a tímov. My tvoríme iba jeden klub s tínedžermi a s podporou rodičov. Ja som jedna z najstarších biatlonistiek. Viem, ako na to a učím mladších. Je to pre mňa zábava,“ prezradila. Predsa len v ďalekej krajine sú populárne iné športy. „Zo zimných športov je populárne zjazdové lyžovanie. Bežecké lyžovanie je pomerne ťažká práca. Niekde iba otvoríte dvere a máte sneh. Je to jednoduché. Tu to tak nie je,“ zamyslela sa.

Olivia sa venuje biatlonu od 13. rokov. Jej trénerom bol jej otec, ktorý stojí na čele novozélandského biatlonu. „Keď som začínala nebola tu žiadna strelnica. Iba podložka a jeden alebo dva terče. Môj otec vynaložil veľa úsilia – vybudoval strelnicu, kúpil zbrane . V súčasnosti máme prostriedky rovnaké ako v Európe. Nie je to veľká strelnica, ale pre nás je postačujúca.“

Biatlonové stredisko sa nachádza na južnom ostrove pri mestečku Wanaka. Aj medzi zahraničnými biatlonistami je veľmi populárne. Každoročne tu chodia trénovať v rámci letnej prípravy. Snow farm disponuje s približne 50 kilometrami upravenými traťami na klasickú  či voľnú techniku. „Aj napriek tomu, že je to jediné miesto , kde sa dá venovať bežeckému lyžovaniu, nie je tu veľmi rušno. Avšak podmienky na tréning sú vynikajúce. Každý víkend usporadúvame menšie preteky, aby sme prilákali ľudí.“ O kvalitných podmienkach svedčí aj nárast zahraničných tímov na Snow farme. „Príde kórejský a kanadský tím a, samozrejme, Anastasia Kuzminová. Mladší biatlonisti sa môžu veľa naučiť a vidieť reálne veci okolo.“Olivia sa momentálne viac venuje trénovaniu. Posledné medzinárodné preteky absolvovala na olympijských hrách mládeže v Innsbrucku 2012. O návrate do kolotoča profesionálneho biatlonu rozmýšľa až s výhľadom na MS 2019. „Radšej by som videla výsledky niekoho z mojich žiakov. Ja momentálne netrénujem. Skúsim sa pripraviť na Majstrovstvá sveta v Oestersunde 2019.“ Švédske stredisko patrí k jedným z jej najobľúbenejších. „V Európe môžete ísť každý týždeň niekam inam. Nie je to také monotónne. Veľa som trénovala na severe Talianska – Livigno, Ridnaun, Martello. Veľmi mám rada Innsbruck. Pripomína mi Queenstown alebo Wanaku. “

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá momentálne trénuje na novozélandskej Snow farme, patrí k Oliviiným najlepším športovým kamarátom. „Minulý rok počas trénerského kempu v Novom Meste na Morave som s Anastasiou strávila 10 dní. Dokonca mi darovala svoje lyže. Je to moja veľmi dobrá kamarátka,“ zakončila rozhovor.

Autor: Nikola Baďová
Foto: Facebook