Preview MS v hokeji 2017 v Kolíne a Paríži

Preview MS v hokeji 2017 v Kolíne a Paríži

Už dnes začínajú Majstrovstvá sveta v hokeji 2017 v nemeckom Kolíne a francúzskom Paríži, pričom na nás čaká spolu s finálovým vyvrcholením 21. mája v kolínskej Lanxess Arene až 64 zápasov. Nemecko a Francúzsko spolu usporiadajú vrcholné hokejové podujatie druhýkrát v histórii, keďže sa tak prvý raz stalo v roku 1930.

Favoriti

Najväčšími favoritmi na zisk zlata zrejme budú obhajcovia zlata z Moskvy 2016 Kanaďania, reprezentanti krajiny javorových listov by radi zavŕšili zlatý hetrik. Majstrovský pohár by radili zdvihli nad hlavu severské reprezentácie, konkrétne Švédi a Fíni, ktorí vždy dokážu zložiť enormne kvalitné tímy. Nemožno zabúdať na mimoriadne technicky vyspelých Rusov, ruskí reprezentanti sa v posledných rokoch podriadili tímovej taktike, čo im ešte pridáva na sile. Medailu, možno i najcennejšiu, by si z nadchádzajúceho svetového šampionátu radi odniesli Američania či reprezentanti susedného Česka. Čiernym koňom celých MS môžu byť domáci Nemci, na posledných tamojších majstrovstvách sveta v roku 2010 skončili na 4. priečke.

Slovensko

Naši hokejisti by sa chceli podobne ako v posledných rokoch pobiť o postup do štvrťfinále, naposledy sme skončili na 9. priečke. V boji o štvrťfinálovú miestenku by Slovákom mali konkurovať predovšetkým domáci Nemci, Dáni či Lotyši. Zdobiť by nás mali predovšetkým brankári Ján Laco a Július Hudáček, ktorým bude kryť chrbát Jaroslav Janus. V defenzíve sa budeme spoliehať najmä na skúseného Michala Sersena s Michalom Čajkovským, zbieranie bodov by mali mať na starosti najmä útočníci Michel Miklík, Libor Hudáček, Marcel Haščák či kapitán Vladimír Dravecký. Do Nemecka sme vycestovali až s 9 nováčikmi, z ktorých sú na súpiske zapísaní zatiaľ obrancovia Michal Čajkovský, Martin Gernát, Peter Trška a Eduard Šedivý, do ofenzívy Andrej Kudrna, Lukáš Cingeľ a Jakub Suja.

Dejiská

V nemeckom Kolíne nad Rýnom sa uskutočnia zápasy skupiny A, kde na svoje stretnutia nastúpi aj slovenská reprezentácia. Okrem toho sa tu budú konať súboje v rámci štvrťfinále, semifinále i finále. Hrať sa bude v najväčšej športovej hale v Európe s názvom Lanxess Arena, do ktorej sa počas hokeja zmestí 18500 divákov. Športový stánok bol postavený v roku 1998. Tento štadión je domovským stánkom tímu Kölner Haie, ktorý hrá nemeckú DEL. Kolínska aréna už hostila MS v hokeji 2001 a 2010.

Francúzske hlavné mesto Paríž bude hostiť stretnutia skupiny B a dve štvrťfinálové zápolenia. Mesto na rieke Seine ponúkne hokejovému svetu príbytok v podobe AccorHotels Areny, známejšia je pod názvom Bercy. Hala bola otvorená v roku 1981, zrenovovali ju predvlani. Kapacita pre hokejové súboje má hodnotu rovných 15 000 divákov. Konali či konajú sa tu rôzne podujatia ako ATP Masters 1000, MS v hádzanej 2017, finále francúzskeho basketbalového pohára, grand prix v krasokorčuľovaní ale aj finále francúzskeho hokejového pohára.

Logo, maskoti, ambasádori, oficiálna pieseň

V logu sa nachádza francúzska trikolóra, do ktorej je vsadený nemecký brankár na počesť zosnulého reprezentačného gólmana Roberta Müllera. Maskotmi hokejového sviatku budú známe komixové postavičky Asterix a Obelix. Za ambasádorov podujatia boli vybraní hviezdna nemecká tenistka Angelique Kerberová, brankár 1. FC Kolín a nemeckého olympijského výberu Timo Horn resp. brazílsky krídelník tímu Paríž St. Germain Lucas Moura. Oficiálnou piesňou MS je Playground od nemeckej skupiny Cascada.

Kompletný program: http://www.wintersportsworld.sk/2017/05/03/program-ms-v-hokeji-v-koline-a-parizi-2017/

Kompletné zostavy tímov: http://www.wintersportsworld.sk/2017/05/05/nominacie-vsetkych-krajin-na-ms-v-hokeji-2017-v-koline-a-parizi/

Autor: Martin Horváth