Legendárny Bjoerndalen najstarším víťazom pretekov SP vďaka triumfu v östersundskom individuále

oleeinarstrelecLegendárny nórsky biatlonista Ole Einar Bjoerndalen sa stal vďaka víťazstvu v individuálnych pretekoch na 20 km Svetového pohára v biatlone vo švédskom Östersunde najstarším pretekárom, ktorý zvíťazil v histórii tohto športu v pretekoch najvyššieho rangu. Velikán biatlonu zaznamenal víťazný čas 50:14,5, keď vybielil všetky terče.

Je to jeho rekordné 95. prvenstvo v kariére a 11. víťazstvo  v Östersunde, pričom ho dosiahol v najpokročilejšom veku v histórii – 41 rokov a 300 dní. Už od prvej streľby sa držal medzi najlepšími a až do cieľa sa to nezmenilo. Bol to jeho 511. štart v pretekoch Svetového pohára v biatlone, naposledy sa radoval z individuálneho vavrínu v tomto prestížnom seriáli v „stíhačke“ vo fínskom Kontiolahti ešte 12. 2. 2012. Posledné veľké víťazstvo muža s prezývkou „Kráľ biatlonu“ v pretekoch jednotlivcov sa zrodilo na ZOH v Soči 2014 8. 2. 2014 v šprinte.  Svoje rekordy môže zrejme prekonať v najbližšom čase len on sám, keď bol najstarším mužom štartovej listiny.

Druhý skončil rýchly bežec Simon Schempp z Nemecka, ktorému v cieli namerali čas o 27,1 sekundy pomalší ako Bjoerndalenovi. Stupne víťazov doplnil čarostrelec Alexej Volkov, keď zaostal za nórskou legendou o 38,2 sekundy pri čistej streľbe.

Slováci, žiaľ, na body nedosiahli, keďže trio Miroslav Matiaško (0+0+1+2; +5:50,6), Martin Otčenáš (1+1+1+2, +6:07,8) a Matej Kazár (1+1+0+2, +6:12,5) sa zoradili za sebou na 59., 60. resp 61. mieste a Tomáš Hasilla obsadil 84. post (1+3+0+2, +9:05,0).

Výsledky individuálnych pretekov na 20 km Svetového pohára v biatlone vo švédskom Östersunde:vysledkyostersundbjoerndalen15