Šprint voľne SP v behu na lyžiach v Lahti pre Bjoergenovú a Brandsdala

Bežci na lyžiach mali dnes na program šprint voľnou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Lahti.
Ženskú kategóriu ovládla líderka disciplíny a celkového poradia Marit Bjoergenová z Nórska, ktorá sa s ľahkosťou predrala jednotlivými kolami až k víťazstvu (vo finále 2:59,79). Sekundovala jej krajanka Ingvild Flugstad Oestbergová, pričom vo finále zaostala za víťazkou Tour de Ski o 14 stotín sekundy. Na tretie miesto dosiahla vynikajúca šprintérka voľnou technikou posledných rokov Kikkan Randallová z USA (+0,24), ale v tejto sezóne zaznamenala absolútne prvé pódiové umiestnenie.
Slovenská reprezentantka Alena Procházková sa, žiaľ, vo svojom menej obľúbenom voľnom štýle 49. miestom v kvalifikácii nedostala do ďalších bojov.
Nórsky zástupca vyhral taktiež mužskú časť, keď bol Eirik Brandsdal najrýchlejší zo všetkých pretekárov. Vo finále zabehol čas 2:42,75, čo mu stačilo na triumf. Stupne víťazov doplnili bežci, ktorí si pripísali životné výsledky. Na druhom mieste skončil 22-ročný víťazov reprezentačný kolega Sindre Bjoernestad Skar (+0,21) pred ešte o 2 roky mladším Richardom Jouvem z Francúzska (+0,52).
Slovensko v šprinte mužov zastúpenie nemalo.
Marit Bjoergenová si už v predstihu zabezpečila veľký krištáľový glóbus, keď má v celkovom poradí pred poslednými 3 pretekmi sezóny s 1868 bodmi nedostihnuteľný 665-bodový náskok pred Therese Johaugovou.
V poradí disciplíny medzi ženami vedie Marit Bjoergenová s 550 bodmi o 40 bodov pred Ingvild Flugstad Oestbergovou, tretia je so 412 bodmi Maiken Caspersen Fallaová bez šance na malý krištáľový glóbus pred budúcotýždňovými poslednými šprintérskymi pretekmi v nórskom Drammene.
U mužov sa taktiež rozhodlo už v predstihu, keďže Martin Johnsrud Sundby vojvodí celkovému poradiu pred záverečnými 3 zápoleniami s 1211 bodmi o 332 bodov pred Pettrom Northugom.
Spomedzi mužov sa nachádza na vedúcej pozícii v šprintérskej klasifikácii Finn Hagen Krogh s 399 bodmi o 33 bodov pred Federicom Pellegrinom a bez šance nie je ani dnešný víťaz Eirik Brandsdal so ziskom 342 bodov, takže v nadchádzajúcom drammenskom šprinte sa máme na čo tešiť.
Výsledky šprintu voľne žien Svetového pohára vo fínskom Lahti:
Výsledky mužov voľne žien Svetového pohára vo fínskom Lahti: