Zajtra začína Tour de Ski, na štarte aj dvaja Slováci

Zajtra začína Tour de Ski, na štarte aj dvaja Slováci

sundby-johaugovaZajtra začína 9. ročník prestížnej súťaže v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach Tour de Ski. Tento seriál sa koná od 3. do 11. januára, pričom má v itinerári 7 etáp v 4 dejiskách.

Prvou zastávkou bude nemecký Oberstdorf, kde sa pretekári predstavia v zajtrajšom prológu a nedeľných pretekoch s hendikepovým štartom. Následne švajčiarske zimné stredisko Val Müstair bude hostiť 6. januára šprinty voľnou technikou. Potom sa bežci na lyžiach presunú do talianskych miest Val di Fiemme a Toblach. 7. januára sa bude v už spomínanom Val di Fiemme pretekať klasickou technikou, nasledujúci deň bude patriť pretekom voľnou technikou s hendikepovým štartom. Záverečné dve etapy privíta Toblach, po dvojdňovom odpočinku sa tam bežci predstavia v pretekoch s hromadným štartom voľnou technikou. Vyvrcholením bude 11. januára výbeh na zjazdovku Alpe Cermis, pričom sa štartuje hendikepovou metódou.

Zo slovenských reprezentantov sa na tomto podujatí zúčastnia Martin Bajčičák s Petrom Mlynárom. Nestor slovenského behu na lyžiach Martin Bajčičák má najväčšie šance dosiahnuť prenikavý výsledok práve v poslednej etape s výstupom na zjazdovku Alpe Cermis, kde minulý rok skončil na 13. mieste. Peter Mlynár sa sústredí predovšetkým na šprint a 10 km klasickou technikou.

Minulý ročník vyhrali nórski reprezentanti Martin Johnsrud Sundby a Therese Johaugová, ktorí budú patriť k veľkým favoritom aj tento rok. Zmienený Sundby vlani zvíťazil pred kolegami z reprezentácie Chrisom Andrem Jespersenom a Pettrom Northugom. Sympatická plavovláska Johaugová triumfovala takisto pred ženami, ktoré nastupujú pod nórskou vlajkou, Astrid Uhrenholdt Jacobsenovou a Heidi Wengovou.

Najväčším konkurentom Sundbyho v boji o celkové prvenstvo budú zrejme jeho reprezentační kolegovia nevyspytateľný Petter Northug, veľmi dobrý Sjur Roethe a druhý muž minuloročného poradia Chris Andre Jespersen, rovnako kvalitný Švéd Calle Halfvarsson alebo Dario Cologna zo Švajčiarska, s ktorým musíme vždy rátať. Ženská časť má asi najväčšiu favoritku v podobe nórskej kráľovnej behu na lyžiach Marit Bjoergenovej, ktorej pravdepodobne môže zobrať víťazstvo len jej krajanka a obhajkyňa víťazstva z minulého roka Therese Johaugová. Stíhať by ich mali tímové kolegyne Ingvild Flugstad Oestbergová a Heidi Wengová či Justyna Kowalczyková z Poľska, ktorú nemožno odpisovať.

Za každú etapu získajú pretekári v porovnaní s jednotlivými pretekmi Svetového pohára polovičný počet bodov, pričom celkový víťaz získa 400 bodov do celkového hodnotenia.  Zároveň si víťaz väčšiny etáp pripíše bonusových 15 sekúnd do poradia Tour de Ski, druhý pretekár 10 a tretí 5 sekúnd k dobru, netýka sa to však záverečného výbehu na zjazdovku Alpe Cermis. Šprintérska zastávka vo Val Müstair ponúkne väčšiu porciu bonusových sekúnd až pre 30 najlepších, pričom prvý pretekár ich dostane 60. Preteky s hromadným štartom vo Val di Fiemme budú mať u mužov 2 medzičasy s bonusovými sekundami a u žien jeden takýto medzičas.

Samozrejme, takéto významné podujatie je aj vecou financií. Celkovo sa rozdelí medzi pretekárov 560 000 švajčiarskych frankov (približne 466 330 €). Pre víťazov mužskej a ženskej časti organizátori pripravili po 90 000 CHF, čiže 74 946 €, pretekári na druhých a tretích miestach v celkovom hodnotení seriálu si prilepšia o 50 000 a 30 000 CHF, to znamená 41 637 a 24 982 €. Víťaz každej etapy získa 6000 CHF (4996 €), priebežne vedúci pretekári po každej zinkasujú rovných tisíc frankov, čiže 833 eur.

Program Tour de Ski 2015

Sobota 3. január – 1. etapa: Oberstdorf (Nem.) – prológ – ženy 3 km voľnou technikou (10:45), muži – 4 km voľnou technikou (12:45)
Nedeľa 4. január – 2. etapa: Oberstdorf (Nem.) – ženy – 10 km klasickou technikou s hendikepovým štartom (11:00), muži – 15 km klasickou technikou s hendikepovým štartom (12:00)
Utorok 6. január – 3. etapa: Val Müstair (Švaj.) – šprint mužov a žien voľnou technikou – finále (13:15)
Streda 7. januára – 4. etapa: Toblach (Tal.) – muži – 10 km klasickou technikou (13:00), ženy – 5 km klasickou technikou (15:30)
Štvrtok 8. januára – 5. etapa: Toblach (Tal.) – muži – 35 km voľnou technikou s hendikepovým štartom (12:15), ženy – 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom (15:00)
Sobota 10. januára – 6. etapa: Val di Fiemme (Tal.) – muži – 15 km klasickou technikou s hromadným štartom (13.00), ženy – 10 km klasickou technikou s hromadným štartom (15.45)
Nedeľa 11. januára – 7. etapa: Val di Fiemme (Tal.) – beh na 9 km s hendikepovým štartom hore zjazdovkou Alpe Cermis – muži (12.00), ženy (13.30)

Foto: Facebook