Adam Žampa: „Chcem byť celú sezónu zdravý a naplno si užívať lyžovanie“

Adam Žampa: „Chcem byť celú sezónu zdravý a naplno si užívať lyžovanie“

adamzampa_02Adam Žampa sa momentálne pripravuje na nedeľný slalom Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Levi. Na naše otázky nám odpovedal priamo z fínskeho zimného strediska.

Ahoj, Adam. Pochádzaš z lyžiarskej rodiny, takže lyžovanie si dostal v podstate do vienka. Kedy si nadobudol svoje prvé lyže a ako si spomínaš na tvoje prvé lyžiarske kroky?

“Viem, že som mal asi 3 roky a príliš ma to nebavilo, boli to papučkové lyže. Začalo ma to baviť, keď som mal nejakých 12 rokov, dovtedy som chcel byť hokejista.”

Keď sme pri tých začiatkoch, kto bol tvoj prvý tréner a v ktorom klube si začínal svoju dráhu?

“Úplne prvý bol otec Tomáš, potom Kamil Povrazník a neskôr v žiackej kategórii to bol Matej Gemza. Keď som bol junior trénoval ma Ivan Iľanovský a teraz posledné 4 roky ma trénuje už znovu otec :), už má viac času ako predtým.”

Ako vyzerá tvoj bežný denný režim? Máš aj nejaké zvyklosti, bez ktorých by si si nevedel predstaviť svoj deň? Prípadne ako sa líši tvoj bežný deň odo dňa, kedy máš preteky?

“Vždy ráno vstávam skoro rovnako a keď trénujem, mám väčšinou prvý tréning doobeda a druhý poobede. Keď sú preteky, tak je skôr prvé kolo a potom druhé. Po pretekoch mám len strečing a výklus a už netrénujem. Dá sa povedať, že každý deň je podobný, ale vždy iný, je to ťažké popísať. Mám aj nejaké zvyky, ale tie mám pre seba.”

Ktoré úspechy si ceníš najviac? Sú to fantastické umiestnenia zo Soči 5. miesto v superkombinácii resp. 6. miesto v slalome alebo do tejto kategórie zaraďuješ niečo iné?

“Je to určite 6. miesto v slalome v Soči a potom 5. miesto v superkombinácii, pretože som obe jazdy v druhom kole vyhral a to ma na tom najviac teší.”adamzampasoci

Stále sme ešte len na začiatku sezóny, ako hodnotíš svoju prípravu na aktuálny ročník? Zaradil si do nej aj nejaké nové metódy a postupy? Pripravoval si sa aj na Novom Zélande, ako sa ti tam páčilo? Zároveň ti gratulujeme k cennému víťazstvu v celkovom hodnotení Austrálsko-novozélandského pohára, v ktorom si porazil viaceré známe mená.

“Ďakujem a príprava bola veľmi podobná ako vlani, keď sme tiež trénovali aj na Novom Zélande, kde je veľmi pekne. Uvidíme však počas zimy, či som trénoval aj dobre.”

Zatiaľ boli odjazdené len jedny preteky Svetového pohára v rakúskom Söldene – obrovský slalom, čo hovoríš na svoje umiestnenie v tomto obráku?

“Príliš spokojný som nebol, nevyšla mi jazda podľa plánu a v obráku mám, teda, čo zlepšovať.”

Ako sa ti trénuje s bratom Andreasom? Mohol by sa podľa teba prepracovať v budúcnosti do svetovej špičky? Taktiež sa naskytá otázka, či ho budeme môcť vidieť aj tento víkend vo Fínsku?

“V Levi štartovať nebude, je skôr “obrákar”. Myslím si, že v “obráku” má na to, aby bodoval vo “sveťáku”, musí len dostať do preteku to, čo vie dávať aj v tréningu.”

Chcel by si zaradiť do svojho programu aj rýchlostné disciplíny?

“Časom možno áno, teda už dnes ich trénujem, ale na to sa musí človek viac vyjazdiť. Ja to momentálne trénujem najmä kvôli superkombinácii.”

Máš nejaké obľúbené miesto, čo sa týka zjazdoviek, kam vždy rád zavítaš?

“Vždy rád chodím do Alta Badie, je tam vždy pekne a kopec snehu, ale samozrejme najkrajšie sú naše Vysoké Tatry.”

Keď spomíname obľúbené zjazdovky, patrí medzi ne aj tá vo fínskom Levi, kde sa bude pretekať počas tohto víkendu?

“Mám to tu rád, vždy tu je veľká zima a kvalitne zmrznutý sneh.”

admazampalevi2Aké máš ambície vo víkendovom slalome v Levi?

V prvom rade chcem dať dve vyrovnané tréningové jazdy, najrýchlejšie ako viem od štartu do cieľa.

Mohol by si nám prezradiť, aké sú tvoje ciele v aktuálnom ročníku Svetového pohára 2014/2015?

Ja si ciele nedávam, vždy chcem byť celú sezónu zdravý, naplno si užívať lyžovanie a jazdiť pre radosť. Ja si myslím, že keď to človeka baví a dáva do toho všetko, tak výsledky časom prídu.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa šťastia!

Ďakujem aj ja veľmi pekne :). 

Autor: Martin Horváth

Foto: adamzampa.com, Facebook