Biatlonová sezóna končí, Slováci predsa len potešili

Po dvoch rokoch sa finále Svetového pohára v biatlone vracia do Osla a legendárneho Holmenkollenu. Tu sa začne záverečná bitka o glóbusy, ktoré ešte nepoznajú svojho majiteľa.
Od piatka do nedele čakajú muži a ženy postupne rýchlostné a stíhacie preteky a preteky s hromadným štartom.
Ďalší nezastaviteľný Francúz
O majiteľovi veľkého krištáľového glóbusu u mužov sa rozhodlo už po stíhacích pretekoch v estónskej Otepää. Francúz Quentin Fillon Maillet si vypracoval nedostihnuteľný náskok a premiérovo sa stane šampiónom Svetového pohára. Na druhé miesto ašpirujú krajan Emilien Jacquelin (625 bodov), Švéd Sebastian Samuelsson (596) a Nóri Vetle Sjaastad Christiansen (594) a Sturla Holm Laegreid (574).
Trojnásobný víťaz z rokov 2019 až 2021 Johannes Thingnes Boe (priebežne deviaty so 440 bodmi) ukončil po zimných olympijských hrách v Pekingu svoje snahy o obhajobu titulu.
Francúz a Nór patrili v Číne k najúspešnejším biatlonistom pod piatimi kruhmi. Obaja vybojovali päť cenných kovov, z toho Johannes štyri zlaté. Maillet mal na dosah aj šiestu, ale v pretekoch s hromadným štartom mu pódium tesne uniklo. Mohol sa stať najúspešnejším francúzskym športovcom na letných alebo zimných hrách, ale poslednú medailu si odstrelil na poslednej streľbe v stoji, kde chyboval až trikrát.
Krajina galského kohúta ma ďalšieho biatlonového velikána. Po štyroch tituloch Raphaela Poireeho a sedemročnej nadvláde Martina Fourcade zasadol na trón dvadsaťdeväťročný komplexný biatlonista – rýchly na trati a skvelý v streľbe.
Okrem celkového prvenstva získal malý glóbus za stíhacie preteky. Francúz zaznamenal neskutočnú sériu šiestich víťazstiev v rade. Veľmi dobre rozohranú partiu má aj pre ďalšie dve prvenstvá. V rýchlostných pretekoch vedie o 56 bodov pred Sebastianom Samuelssonom. V pretekoch s hromadným štartom je situácia vyrovnanejšia. Fillon Maillet vedie pred prenasledovateľom Christiansenom o 15 bodov.
Nórske víťazstvo
Podobne ako Fillon Maillet medzi mužmi, v ženskej kategórii vládne Svetovému poháru hrdinka zo zimných olympijských hier v Pekingu Marte Olsbuová Roeiselandová. Nórka o definitívu svojho prvého veľkého glóbusu musí ešte zabojovať. Na prvé miesto si brúsia zuby sestry Öbergové. Mladšia Elvíra stráca 82 bodov, Hanna 107. Tridsaťjedenročná biatlonistka si zaistila malý glóbus za stíhacie preteky a veľmi blízko ma namierené k zisku prvenstva v šprinte.
V pretekoch s hromadným štartom žien je situácia ohľadne trofeje najzamotanejšia. Zo zisku sa teoreticky môže tešiť aj jedenásta v poradí Jessica Jíslová. V žltom drese vybehne do posledných pretekov sezóny Talianka Dorothea Wiererová.
Čo sa rozdalo
V priebehu sezónu sa rozhodlo o víťazoch vytrvalostných pretekov. U žien sa z trofeje tešila Češka Markéta Davidová, ktorá napodobnila krajanku Gabrielu Soukalovú. Bývalá biatlonistka má na svojom konte šesť malých glóbusov a jeden veľký v sezóne 2015/2016. U mužov skompletizoval zbierku svojich ocenení Trajei Boe, ktorému prvenstvo vo vytrvalostných pretekoch chýbalo v jeho bohatej kariére.
Štafetové hodnotenie ovládli Švédky, ktoré sa na prvé miesto dostali vďaka kolapsu francúzskej jednotky Justine Braisazovej-Bouchetovej. V posledných pretekoch sezóny si Francúzka pri prvej streľbe zobrala náhradný náboj z druhého zásobníka namiesto toho, aby dobila zo správneho. To je podľa pravidiel IBU zakázané a táto súhra pomohla k celkovému triumfu v disciplíne Švédkam.
U mužov sa tešia z víťazstva Nóri, rovnako ako v zmiešaných štafetách.
Slováci
Slovenský biatlon po ťažkých covidových rokoch zažil vzkriesenie. Pekné výsledky v poslednom trimestri zaznamenala Paulína Fialková. Na začiatku sezóny sa strelecky a bežecky trápila. Po 100. mieste v rýchlostných pretekoch v Ostersunde sa dištancovala od sociálnych sieti a na konci sezóny klope na prvú desiatku. Najlepším umiestnením je desiate miesto v stíhacích pretekoch na zimných olympijských hrách v Pekingu. Najmä jej zásluhou je Slovensko na 16. miesto v pohári národov, ktoré zaisťuje štart štyroch biatlonistiek do ďalšej sezóny.
Výkonom na konci sezóny potešil aj Michal Šima, ktorý priniesol prvé mužské body do hodnotenia SP v sezóne. V rýchlostných pretekoch v Kontiolahti obsadil 37. miesto. Dvadsaťdeväťročný biatlonista položil základ úspechu slovenskej zmiešanej štafety, ktorá obsadila krásne šieste miesto. Bol to tretí najlepší výsledok v disciplíne v histórii slovenského biatlonu.
Piatkovými rýchlostnými pretekmi sa sezóna pre Slovákov pravdepodobne skončí. Môžu sa pokúsiť o jej predĺženie a kvalifikovať sa do stíhacích pretekov, prípadne vďaka kvalitnému výsledku aj do záverečných pretekov s hromadným štartom.
Lúčia sa
So štvorročným olympijským cyklom prichádza vlna lúčení. Posledné preteky v Holmenkollene absolvuje hneď niekoľko biatlonových veľkých mien. Medzi nich patrí tridsaťtriročný nemecký biatlonista Erik Lesser, majster sveta v stíhacích pretekoch z roku 2015 a osemnásobný medailista zo zimných olympijských hier a majstrovstiev sveta v štafetách.
Týždeň pred koncom ohlásili odchod Talian Dominik Windisch, prekvapivý majster sveta v pretekoch s hromadným štartom v roku 2019, a tridsaťročný Francúz Simon Desthieux, olympijský šampión v zmiešanej štafete z roku 2018 a majster sveta v štafete 2020. „Je čas, aby som biatlon opustil. Po desiatich rokoch na svetových okruhoch už chcem robiť niečo iné. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomáhali rásť, ktorí vo mňa verili a umožnili mi prežívať túto krásnu vášeň,“ napísal reprezentant galského kohúta na sociálne siete.
Končia aj dve americké tridsiatničky Susan Dunkleeová a Claire Eganová. Odchod ohlásil Švajčiar Benjamin Weger a česká biatlonistka Eva Puskarčíková.
Autor: Nikola Baďová pre Takurčitee